Pistia stratiotes'in kadmiyum, kurşun ve nikel içeren sularda büyüme hızının zamanla değişimi ve metal akümülasyon
Pistia stratiotes the timeline change and metal accumulation of growth rate in water including cadmium, lead and nickel
  1. Tez No: 488355
  2. Yazar: ESRA DALMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sucul alanların ağır metallerle kontaminasyonu sonucunda bu alanda yaşayan canlıların vücutlarında ağır metaller birikebilir ve toksik etki yapabilir. Çalışmamızda farklı konsantrasyonlardaki kadmiyum (Cd), kurşun (Pb) ve nikel (Ni) ağır metallerinin etkisinde 7 günlük periyotta Pistia stratiotes (su marulu) su bitkisinde meydana gelen fizyolojik ve morfolojik değişiklikler araştırılmıştır. Çalışmada standart koşullar oluşturularak, üçer tekerrürden oluşan çalışma düzeni kurulmuştur. Deney düzeneğinden belirli periyotlarda bitki örnekleri alınarak göreceli büyüme oranları (RGR), fotosentetik pigment miktarları (klorofil a, b ve karatenoid), lipid peroksidasyonu ve ağır metal miktarları tayin edilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde ağır metal konsantrasyonu arttıkça büyüme oranının azaldığı, fotosentetik pigment miktarlarının ağır metal konsantrasyonu artışıyla ters orantılı olduğu belirlenmiştir. Bitkinin ağır metal akümülasyonu elementlerin maruziyet konsantrasyonunun artışına bağlı olarak artış göstermiştir. Sonuçta; ağır metallerle kirlenmiş alanlarda Pistia stratiotes' in bitkisel arıtım amacı ile etkili bir şekilde kullanılabileceği ve bu çalışmanın bitkisel arıtım (fiteromediasyon) çalışmalarına katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of contamination of aquatic areas with heavy metals, heavy metals may accumulate in the living bodies of living in this area and may have a toxic effect. In our study, some physiological and morphological changes on the Pistia stratiotes (water-lettuce) were investigated during the 7-day period under the influence of cadmium (Cd), lead (Pb) and nickel (Ni) heavy metals at different concentrations. By establishing standard conditions in the study, a working scheme consisting of three repetitions was established. Plant growth rates (RGR), photosynthetic pigment quantities (chlorophyll a, b and karatenoid) and lipid peroxidation were determined by taking plant samples from the experimental setup at specific periods. When the results are evaluated, it is determined that as the heavy metal concentration increases, the growth rate decreases, and the photosynthetic pigment amounts are inversely related to the increase of the heavy metal concentration. The amount of heavy metal accumulation of the plant increased as the amount of concentration increased. After all; it is believed that the plant can be used effectively for the purpose of plant removal in heavy metal contaminated areas and it is believed that the work will contribute to the phytoremediation studies.