Katı atık sızıntı sularından genleştirilmiş perlitle bazı ağır metallerin giderimi
Removal of some heavy metals in solid waste leachate waters with expanded perlite
- Tez No: 488381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN MEHMET TURP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde arıtılması en zor atık suların başında gelen katı atık sızıntı suları içerdikleri organik ve inorganik kirleticiler sebebiyle yeraltı suyu ve toprak kalitesini etkilemekte buna bağlı olarak doğal yaşamı da tehdit etmektedir. Bingöl ilinde bulunan katı atık entegre tesisinden meydana gelen sızıntı suları yağışların artması ile biriktirilen havuzlardan taşmakta, yeraltı ve yüzeysel sulara karışarak Bingöl'deki halkın ve doğal yaşamın sağlığını tehdit etmektedir. Bu çalışmada doğal adsorban malzeme olan genleştirilmiş perlit (GP) kullanılarak katı atık sızıntı suyunda bulunan ağır metallerin giderim verimleri incelenmiştir. Deneyler laboratuvar ortamında mangan, bakır, nikel ve çinko ağır metal tuzlarında hazırlanan sentetik atıksulardan Mn+2, Cu+2, Ni+2 ve Zn+2 gideriminden elde edilen numunelerin analiz sonuçları adsorpsiyon izoterm modellerine uygulanmıştır. Sonuçlara bakıldığında çalışılan konsantrasyon ve adsorban madde miktarı değişkenlerinde genleştirilmiş perlit ile olan adsorpsiyonu Mn+2 ağırmetalinin R2=0.93 ile langmuir izotermine, Cu+2 ağırmetalinin R2=0.99 ile Langmuir izotermine, Ni+2 ağırmetalinin R2=0.91 ile Freundlich izotermine ve Zn+2 ağırmetalinin R2=0.97 ile Langmuir izotermine uyum sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the leachate of solid waste coming from the most difficult wastewater treatment is affected by the organic and inorganic pollutants and threatens the natural life because it affects groundwater and soil quality. Leachate water from the integrated solid waste facility in the province of Bingöl is flooded by pools accumulated by the increase of rainfall, it is mixed with underground and surface waters and threatens the health of the people and natural life in Bingöl. In this study, removal efficiency of heavy metals in solid waste leachate was investigated by using natural adsorbent material, expanded perlite (GP). The results of the analysis of the samples obtained from the removal of Mn+2, Cu+2, Ni+2 and Zn+2 from synthetic wastewaters prepared in manganese, copper, nickel and zinc heavy metal salts in laboratory environment were applied to adsorption isotherm models. From the results, it can be seen that the adsorption of perlite in the input concentration, the amount of adsorbed matter and the contact time variables, adsorption of perlite on Mn+2 heavy metal fitted Langmuir isotherm with R2=0.93, Langmuir isotherm in Cu heavy metal with R2=0.99, Ni heavy metal in Freundlich isotherm with R2=0.92 and Zn+2 heavy metals were found to conform to Langmuir isotherms with R2=0.97.