İnşaat projelerinde kullanılacak BİM entegreli ERP (kurumsal kaynak planlama) sistem uygulaması önerisi
BIM integrated ERP (enterprise resource planning) system application proposal to be used in construction projects
- Tez No: 488393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ORKUN ÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sanayi 4.0 atılımlarının yapıldığı bir dönemde gelişen teknolojinin inşaat sektörünün üretim kalemleri dışında inşaat proje yönetiminin de kullanabileceği araçların araştırılması yapılmıştır. Genellikle endüstri faaliyetlerinde kullanılan kurumsal kaynak planlama sistemlerinin de gelişen yapı bilgi modelleme sisteminden gelen veriler ile beslenerek inşaatların tüm verilerini tek bir merkezden korunabilmesine ve daha kontrol edilebilir olmasına olanak sağladığı düşünülmüştür. Bu düşünceye dayanarak yapı bilgi modelleme sistemlerinden gelecek verileri tek bir veri tabanında depolanması için BIM entegreli ERP sistem uygulaması önerilmiştir. Başlıca yapı bilgi modelleme sistemleri olan Archicad, Allplan ve Revit üzerinden hangi verilere erişilebildiği araştırılmıştır. Projelerin safhalarına göre hangi verileri veri tabanına eklenebileceği ve hangi verilerin hangi bölümlere eklenmesi gerektiği araştırılmıştır. Tüm bu araştırmalar sonrası bu verileri database'in de saklayabilecek ve kontrollerinin yapılabileceği 360-D Bim entegrasyonlu proje yönetimi programı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the perioud of Industry 4.0 when the breakthroughs were made, the technology of the construction industry was investigated for the tools that the construction project management could use besides the production items.It is thought that company resource planning systems, which are often used in industrial activities, are fed from the developing BIM systems, allowing the construction to protect all data from a single center and be more controllable. Based on this idea, ERP- the BIM system integration implementation is suggested for storage of future data in a single data base from building information modeling systems. it has been investigated what can be accessed via Archicad, Allplan and Revit, which are the main building information modeling systems. Depending on the projects steps, it was researched which data could be added to the database and which data should be added to which partitions. After all these researches, the Bim integrated project management program can store and checking the data can be done.