Hurwitz sayıları üzerinde döngüsel çizge yardımı ile mükemmel kod elde etme
To obtain perfect codes over Hurwitz integers via circulant graph
- Tez No: 488422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜZELTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışmada, ilk bölümde cebir ve kodlama teorisinden bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde Gauss tamsayılarında yapılmış olan t-mükemmel kümeler ile ilgili çalışma açıklanmış ve örneklendirilmiştir. Son bölümde ise Gauss tamsayıları üzerinde yapılan çalışmalar Hurwitz sayılarına aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three sections. The first section is devoted to definitions and theorems associated with coding theory and algebra. In the second section, studies for t-perfect sets on Gaussian integers are explained and exemplified. In the last section, the previous study is extended to Hurwitz integers.