Bazı matris eşitsizliklerinin çözümleri
Solutions to some matrix inequalities
  1. Tez No: 488437
  2. Yazar: ZAHRA ABDULLAYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SARDUVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, konu ile ilgili literatür bilgisini içeren bir giriş verilmektedir. Çalışma, bu bölüm ile birlikte toplam beş ana bölümden oluşmaktadır. Bölüm 2'de sonraki bölümler için temel teşkil edecek olan bazı tanım ve teoremler verilmektedir. Bölüm 3'te sağ yan vektör değişiklikleri ile normu kullanılarak minimal düzeltme problemi ele alındı. Bölüm 4'te en küçük kareler yaklaşımı ile matris eşitsizliğinin simetrik çözümlerini hesaplayan bir iteratif metod sunuldu. Bölüm 5'te lineer kısıtlı matris eşitsizliğinin çözümü için iteratif bir algoritma sunuldu
Özet (Çeviri)
An introduction including some literature information related to the thema of the study has been given in the first chapter. This work is consist of five chapters with this chapter. In the Chapter 2, some definitions and some theorems that will be fundamental in the sequel chapters are given. In the Chapter 3, Minimal Correction Problem is considered by minimal changing in the right hand vector using the norm . In the Chapter 4, it is presented an iterative method to compute the symmetric solutions of the matrix inequality in the least-squares sense. In the Chapter 5, an iterative algorithm is proposed to solve matrix inequalities with linear constraints.