Çiftlik hayvanları genetik kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımı küresel stratejilerinin ve Türkiye örneğinin değerlendirilmesi
Assessment of farm animal genetic resources conservation and sustainable utilization global strategies and evaluation of Turkey case study
  1. Tez No: 488482
  2. Yazar: AYŞE OYA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Biyoçeşitliliğin önemli bir unsurunu oluşturan çiftlik hayvan genetik kaynaklarının korunması, hayvansal üretimin karmaşık yapısı nedeniyle sürdürülebilir kullanımı da içine alan uzun dönem yaygın ve sistematik stratejilerin oluşturulmasını gerekli kılmaktadır. Bu nedenle, Türkiye'de mevcut çiftlik hayvan genetik kaynakları zenginliğinin, ülkemizin hayvancılık sektörünün talepleri dikkate alınarak korunması ve yönetimi bir zorunluluk halini almıştır. Bu çalışmada, dünyada hayvan genetik kaynaklarının tespiti, tanımlanması, korunması, sürdürülebilir kullanımı, geliştirilmesi, alt yapı ve politika oluşturulması ile ilgili uluslararası mevzuat, örgütlenme, proje ve örnek ülke çalışmaları değerlendirilmiştir. Yaygın olarak kullanılan in situ ve ex situ koruma yöntemlerinin uygulanabilirliği incelenmiştir. Türkiye'de konuyla ilgili mevcut bilgi birikimi ve kamuoyu bilinirliğini ortaya koymak üzere hazırlanan anket sonuçları ışığında bir analiz yapılmıştır. Hayvan Genetik Kaynakları Ulusal Strateji ve Eylem Planı (2015-2020) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the complex nature of livestock production, conservation of farm animal genetic resources (FAnGR), one of the important components of biodiversity, requires the establishment of long-term widespread and systematic strategies. Inclusion of sustainable utilization of animal genetic resources to the strategies is inevitable to reach the success goals. Within this point of view, Turkey's farm animal genetic diversity richness must be conserved and managed regarding the animal production sector demands. In this study, international legislations, organizational structures, projects and some countries' case studies on inventory, conservation and sustainable utilization, infrastructure, and policy issues were examined. Implementations of broadly used in situ and ex situ conservation methods were reviewed. An analysis was executed in scope of the current knowledge on FAnGR in Turkey and the questionnaire results, which aim to reflect stakeholders' awareness. The National Strategy and Action Plan on Animal Genetic Resources (2015-2020) was evaluated.