Yem bitkisi karışımlarına organik kükürtle gübrelemenin etkileri
Effects of fertilizing with organic sulfur in forage plant mixtures
  1. Tez No: 991370
  2. Yazar: ETHEM TEKİN TOKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Çayır ve meralar, çiftlik hayvanlarının temel kaba yem kaynağı olmalarının yanı sıra, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilirliği, yaban hayatının vazgeçilmez unsuru olmaları, canlı çeşitliliği ve genetik kaynak oluşturmaları ile farklı kullanım alanlarına hizmet etmeleri gibi çok sayıda ekolojik işlevi üstlenmiş doğal bitki örtüleridir. Bu işlevlerin başında, en önemli özellikleri olan kaba yem kaynağı olma rolleri gelmiştir. Çayır ve meralar özellikle yeşil oldukları dönemde nitelikli yem üretmişlerdir. Tür çeşitliliğinin fazlalığı, hayvanların dengeli beslenmelerine katkı sağlamıştır. Bu kadar önemli olmalarına rağmen, Türkiye'de meraların“orta malı”statüsünde olmaları, onların gerekli bakım ve ıslah çalışmaları yapılmadan kullanılmalarına neden olmuştur. Meralardan yararlanan üreticiler, çoban masrafı dışında genellikle başka bir giderleri olmadan bu alanlardan sınırsız ve kontrolsüz biçimde faydalanmışlardır. Bu durum, doğal mera alanlarının verimlerinin düşmesine ve her geçen gün azalmasına yol açmıştır. Hayvansal üretim de buna paralel olarak olumsuz yönde etkilenmiştir. Bu sebeple, hayvanların yem ihtiyacını karşılamak amacıyla yapay çayır ve meraların oluşturulması önem kazanmış ve gelecekte bu alanların kurulması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu alanların sürekliliğinin sağlanabilmesi için gübreleme çalışmaları yapılması gerekmiştir. Ancak yoğun kimyasal gübre kullanımı, zamanla toprağın verimliliğini düşürmüş ve ekolojik dengeyi bozmuştur. Bu nedenle, günümüz tarım anlayışında organik tarım kapsamında çalışmalar yürütülmüş ve çevre dostu uygulamalar geliştirilmiştir. Bu çalışmada, yapay olarak kurulan küçükbaş, kanatlı ve büyükbaş meralarında kullanılabilecek uygun bitki karışımlarının belirlenmesi ve bu karışımlara farklı dozlarda uygulanan organik kükürtlü gübrelerin etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, küçükbaş ve kanatlı hayvanlar için bir karışım örneği, büyükbaş hayvanlar için ise iki karışım örneği kullanılmıştır. Her karışım üzerine beş farklı kükürtlü gübre dozu ile birlikte kontrol amacıyla gübre uygulanmayan parseller de oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda, organik kükürtlü gübre kullanımının bitki örtüsü ve toprak özellikleri üzerine etkileri ortaya konulmuştur. Ayrıca, çalışma sonunda organik hayvancılık yapmak isteyen çiftçilere, kullanılabilecek uygun karışım örnekleri ile uygulanması tavsiye edilen kükürtlü gübre dozları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Grasslands and pastures, in addition to being the main source of roughage for farm animals, are natural vegetation communities that fulfill numerous ecological functions such as the conservation and sustainability of natural resources, serving as indispensable habitats for wildlife, maintaining biodiversity, providing genetic resources, and offering multiple land-use benefits. Among these functions, their most important role has been serving as a source of high-quality forage. Especially during their green growth period, grasslands and pastures have produced nutrient-rich fodder. The high diversity of species has contributed to the balanced nutrition of grazing animals. Despite their great importance, in Turkey, pastures have been regarded as“common property,”which has led to their uncontrolled and unmaintained use without proper management or improvement practices. Livestock producers utilizing these lands have generally benefited from them freely and without significant expenses other than herding costs. Consequently, the productivity of natural pasturelands has declined over time, and their extent has continuously diminished. This situation has adversely affected livestock production as well. Therefore, the establishment of artificial grasslands and pastures has gained importance in order to meet the feed requirements of animals and has become a necessity for the future. To ensure the sustainability of these artificial pastures, fertilization practices have been required. However, the excessive use of chemical fertilizers has gradually reduced soil fertility and disrupted ecological balance. For this reason, research efforts have increasingly focused on organic agriculture, leading to the development of environmentally friendly practices. In this study, it was aimed to determine suitable plant mixtures that could be used in artificially established pastures for small ruminants, poultry, and cattle, and to examine the effects of different doses of organic sulfur-based fertilizers on these mixtures. Within the scope of the study, one mixture was used for small ruminants and poultry, and two mixtures were used for cattle. Each mixture was subjected to five different doses of sulfur-based organic fertilizer, along with unfertilized control plots. The findings revealed the effects of organic sulfur fertilization on vegetation characteristics and soil properties. Furthermore, as a result of the study, appropriate plant mixture combinations and recommended fertilizer doses were proposed for farmers who intend to practice organic livestock production.