Çıkış sonrası civciv vücut sıcaklığının etlik piliç performansı üzerine etkileri
Effect of chick body temperature during post-hatch holding duration on broiler live performance
  1. Tez No: 488483
  2. Yazar: ABDOULAZIZ HAMISSOU MAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, makinadan çıkarıldıktan kümese ulaştırılana kadar olan sürede civciv vücut sıcaklığının etlik piliç performansına etkisini belirlemek amacıyla iki ayrı deneme yürütülmüştür. Deneme 1 ve 2' de kullanılan kuluçkalık yumurtalar sırasıyla 36 ve 44 haftalık Ross 308 ebeveyn sürülerinden elde edilmiştir. İki denemede de civcivler kuluçka makinasından alındıktan sonra 12 saat boyunca Kontrol (40°C), Yüksek (42.6°C) ve Düşük (38.4°C) vücut sıcaklığına maruz bırakılmıştır. Her bir denemede toplam 336 adet civciv kullanılmıştır. Bekletme sonrası en yüksek ağırlık kaybı, yüksek vücut sıcaklığına sahip civcivlerde tespit edilmiştir (P0.05). Sonuç olarak, iki denemede de makinadan çıkış sonrası, 12 saat boyunca civcivlerin yüksek vücut sıcaklığına (42.6 C) maruz bırakılması, diğer iki sıcaklık grubuna göre bekletme sonunda ağırlık kaybını artırmış, deneme sonu olan 35. günde de etlik piliç performansını olumsuz yönde etkilemiştir. Bunun yanında vücut sıcaklığı 38.4ºC olan düşük sıcaklık grubundaki civcivler de ise, performans kontrol (vücut sıcaklığı 40ºC) grubuna benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Two experiments were conducted to investigate the effect of post-hatch holding chick body temperature on broiler performance. Broiler hatching eggs were obtained from commercial flocks (Ross 308) at 36, and 44 wk of age in Experiments 1, and 2 respectively. Chicks were exposed control, high or low temperature during 12 h post-hatch holding period. Body temperature was 40.0°C, 42.6°C and 38.4°C respectively. A total of 336 chicks were used in each experiment. Body weight loss was greater (P≤0.05) in high temperature group compare to Control and Lower temperature chicks at the end of post-hatch holding period in both Experiments. Yolk sac weight was not affected by temperature groups. BW was lower at 35d in chicks exposed to high temperature compared to other two groups in both experiments (P≤0.05) because High temperature chicks consumed less (P≤0.05) feed to 35 d in Experiments 1 and 2. FCR and mortality were numerically greater in the High temperature chicks compared to control at 35 d. As a result, when chicks body temperature reach over 42°C during 12h post-hatch holding period, broiler performances depressed. However control (40.0°C) and low (38.4°C) body temperature groups had the similar performance in all of the two experiments.