Yeniçağa Gölü'nün (Bolu) bentik omurgasız faunası (Gastropoda, Oligochaeta, Chironomidae) ve bazı limnoekolojik parametrelerle karşılaştırılması
The fauna of benthic macroinvertebrates (Gastropoda, Oligochaeta, Chironomidae) and comparision with some limnoecological parameters of Yenicaga Lake (Bolu)
- Tez No: 488488
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN AKISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Yeniçağa Gölü'nün (Bolu) bentik omurgasız faunasının (Gastropoda, Oligochaeta, Chironomidae) mevsimsel olarak belirlenmesi ve bazı limnoekoljik parametrelerle karşılaştırılması amacıyla, Şubat 2013-Kasım 2013 tarihleri arasında 5 istasyondan mevsimsel olarak örneklemeler yapılmış ve mümkün olan seviyede (ordo, familya, tür) incelenmiştir. Yeniçağa Gölü'den çalışma boyunca Oligochaeta altsınıfına ait 17 tür, Chironomidae familyasına ait 42 tür ve Gastropoda sınıfına ait 5 tür olmak üzere toplamda 64 tür tespit edilmiştir. Göldeki zoobentik organizmaların metrekareye düşen birey sayılarına bakarak %47,82'ünü Chironomidae, %52,18'ünü ise Oligochaeta türlerinin oluşturduğu belirlenmiştir. Çalışma alanında Zoobentik organizmaların istasyonlara göre toplam yüzde değerlerine bakıldığında sırasıyla istasyon 3 (%53,4,) > istasyon 5 (%14,1) > istasyon 2 (%12,4) > istasyon 4 (%10,5) > istasyon 1 (%9,6) şeklindedir. Gölde bentik fauna kışın maksimum, sonbaharda minimum değerde belirlenmiştir. Gölde belirlenen beş istasyonun bazı fiziksel ve kimyasal su kalite parametreleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study seasonal determination of macroinvertebrata (Gastropoda, Oligochaeta, Chironomidae) of Yeniçağa Lake (Bolu) and comparison of some physicochemical parameters were investigated between February 2013 and November 2013. During the study benthos samples were collected seasonal from determined 5 stations and all benthos was identified to possible taxonomic level (ordo, family, species). During this study 17 species of Oligochaeta, 42 species of Chironomidae and 5 species of Gastropoda, totally 64 species were determined in the lake. It was determined that zoobenthic organisms are composed of 47,82% Chironomidae and 52,18% Oligochaeta. In study area, the percentage of total value was reported at station 3 (53,4%) followed by station 5 (14,1%), station 2 (12,4%), station 4 (10,5%), station 1 (9,6%). The zooobenthic organisms of the lake were determined maximum in winter and minumum in autumn season. Some physical and chemical water quality parameters of the five stations picked up in the lake has been detected.