Yeniçağa Gölü'nün bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile zooplankton türlerinin (cladocera ve copepoda) tesbiti ve mevsimsel değişimler
Some physical and chemical characteristics of Yeniçağa lake and determination and seassonal changes of zooplanktonic species (cladocera and copepoda)
- Tez No: 97842
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada Bolu ili sınırlan içerisinde bulunan Yeniçağa Gölü'nün bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile biyolojik özellikleri incelenmiştir. Yeniçağa Gölü sıcaklık tabakalaşmasının görülmediği, ortalama 4 m derinliğinde bir göldür. Zooplanktonlann önemli bir bölümünü oluşturan Cladocera'ya ait 7 tür ve Copepoda'ya ait 7 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin şekilleriyle beraber sistematik olarak hangi gruplarda yer aldığı da verilmiştir. Ayrıca türlerin tanısında kullanılan vücut tasımlarının şekilleri verilmiştir. Zooplanktonlann aylara göre populasyon yoğunluklan belirlenerek mevsimsel değişimleri incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Zooplankton, Copepoda, Cladocera, Mevsimsel Değişim.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY In this study, some physical and chemical characteristics of Yeniçağa Lake, which located in the boundries of Bolu province, were studied. Yeniçağa is a small shallow lake with an average depth of 4 meters, and not displaying any temperature stratification. In this lake, totally 14 zooplanktonic species, belonging to Cladocera and Copepoda were recorded during the study period. Seven of these species are belonging to Cladocera and the rest of them are pertaining to Copepoda. In study, the diagnostic figures of these zooplanktonic species are also given. The seasonal changes in the population densities of zooplanktonic species were determined. KEY WORDS: Zooplankton, Copepoda, Cladocera, Seasonal Change.