The relationship between company performance and capital structure, the impact of 2008 crisis: Empirical study on BIST100
Şirket performansı ve sermaye yapısı ilişkisine 2008 krizinin etkisi: BIST100 empirik çalışması
- Tez No: 488508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DİLVİN TAŞKIN YEŞİLOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüz ekonomik şartlarında şirketler sürdürülebilirliklerini arttırmak ve yatırımcı çekebilmek için şirketin finansal performansını ölçmenin önemli bir unsur olduğunu irdelemişlerdir. Bu araştırma şirket performansının sermaye yapısıyla olan ilişkisini incelemek ve bu ilişkiye makroekonomik değişkenlerin etkisini ekleyerek geçen 2008 krizinin bu modeldeki etkisini görebilmek için yapılmıştır. Kurumsal performansın hesaplanmasında Tobin's Q, Varlık Karlılığı ve Özkaynak Karlılığı rasyoları kullanılmıştır. Sermaye yapısı ölçütü, Toplam Borcun Özsermaye'ye oranıdır. Kullanılan veri seti Borsa Istanbul'un BIST100 listesindeki şirketlerin (banka, holding ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları hariç) 2002 ve 2015 yılları arasındaki bilanço ve gelir tablolarından alınmıştır. Bazı modeller için krizin etkisinin negatif yönlü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's economic structure leads to detect company's performance in order to make them sustainable and/or attract investors. In other words, measuring a company's performance is getting the most important thing for the company authorities and investors. This research aimed to examine relationship between company performance, capital structure of company and 2008 global crisis. Three ratios used to calculate company performance; Tobin's Q, Return on Assets (ROA) and Return on Equity (ROE). Moreover, Debt to Equity ratio is the capital structure measurement. BIST100 (Istanbul Stock Exchange 100) companies (except for banks, real estate trusts and holdings) were selected for the analysis. 2002-2015 balance sheets and income statements of the companies were data source. Crisis effect is detected negatively in some models.