Yöneticilerin anksiyete düzeylerine etki eden demografik faktörler üzerine görgül bir araştırma
An empirical study on demographical factors affecting the anxiety levels of managers
  1. Tez No: 488536
  2. Yazar: UĞUR AKIN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Anksiyete bozukluğunun nedeni bilinmeksizin duyulan endişe ve korku olduğu söylenebilmektedir. Anksiyete bozukluğu yöneticilerin iş yaşamında ve sosyal hayatındaki yaşam kalitesinde düşüşlere neden olmaktadır. Bu sebeple iş yaşamındaki yöneticiler için bu durum önem arz etmektedir. Bu bağlamda yöneticilerin anksiyete düzeylerinin belirlenmesi araştırılarak, yönetici kademesinde çalışanların anksiyete düzeyi ve psikolojik belirtilerinin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma; büyük ölçekli kurumsal yapıdaki bir kuruluşun Mersin ilinde faaliyet gösteren üst, orta ve alt düzey yönetici kademelerinde çalışan yöneticiler ile yapılmıştır. Araştırma kolayda örneklemi ile seçilen 200 yönetici ile yapılmıştır. Çeşitli düzeylerdeki yöneticilere 8 sorudan oluşan demografik soru formu verilmiş, psikolojik rahatsızlıklarını belirleyebilmek için 90 sorudan oluşan Psikolojik Belirti Tarama Testi (SCL 90-R) ve anksiyete düzeylerini tespit edebilmek için 21 sorudan oluşan Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Analizler sonucunda Anksiyete düzeyi ile psikolojik belirti boyutları (Somatizasyon, Obsesif Kompulsif, Kişilerarası Duyarlılık, Depresyon, Anksiyete, Hostilite, Fobik Anksiyete, Paranoit, Psikotizm) arasında pozitif yönde korelasyon bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Demografik özelliklerden çalışma süresi, medeni durum, pozisyon ve cinsiyetin, anksiyete düzeyi ile aralarında anlamlı bir farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yöneticilerin anksiyete düzeylerinin ve psikolojik belirtilerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anxiety disorder is described as worry and fear depending on an unknown cause. Anxiety disorder causes comedowns in the life qualities of managers; both in social and working lives. For that reason, this is important for business managers. In this study, anxiety levels and psychological symptoms of manager-level workers are studied on whether they differ with demographics or not. The study is made with low, mid and high level working managers of a large-scale institutional organization that work in Mersin province. The simple of this study is made with 200 managers; and sample is made choice with convenience sampling. Managers from different levels are given a demographic questionnaire that consists of 8 questions. Psychological Symptom Scan Test (SCL 90-R) is applied to define the psychological disorders and Beck Anxiety Inventory that consists of 21 questions is applied to identify the anxiety levels. In conclusion, a positive correlation between the anxiety levels and psychological symptom levels (somatisation, obsessive-compulsive, interpersonal sensitivity, depression, anxiety, hostility, phobic anxiety, paranoid, psychotism) is present. Working hours, marital status, position and gender from demographics and anxiety levels have a significant difference in between. It has been resulted with this study that anxiety levels and psychological symptoms are low in managers.