Toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin başka bir biçimi: siber şiddet
Another form of gender based violence: cyber violence
  1. Tez No: 488537
  2. Yazar: NURCİHAN TEMUR ŞİMŞEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ, PROF. DR. GÜLŞAH SEYDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadınların maruz kaldıkları siber şiddet sıklığını, türlerini saptamak ve bunu etkileyen faktörleri incelemektir. Çalışma kapsamda, elektronik ortamda çevrimiçi / online olarak hazırlanan anket, Facebook üzerinden reklam verilerek 18.000 kadına gönderilmiş, 555 katılımcı tarafından doldurulmuş, 550 anket analize alınmıştır. Araştırma kapsamındaki ankete dayalı veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Kadına Yönelik Siber Şiddet Anketi”ile toplanmıştır. Kullanılan anket, konuyla ilgili literatür taraması ve yapılan önceki araştırmalardan sorular derlenerek hazırlanmıştır. Araştırma modeli olarak, kesitsel tanımlayıcı bir çalışma yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; siber şiddete maruz kalan kadınların oranı %59,8 olarak belirlenmiştir. Kadınların en fazla maruz kaldıkları siber şiddet örnekleri istenmeyen mesajlara maruz kalma, cinsel içerikli mesajlar / medya gönderilmesi ve profilinin takip edilmesidir. Katılımcıların yaş grupları, ilişki durumları ve internet kullanma sıklıkları ile maruz kaldıkları siber şiddet örnekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. 18-30 yaş aralığında, ilişkisi olan ve günlük ortalama internet kullanım sıklığı 6 saatten fazla olan katılımcıların bir siber şiddet örneğine maruz kalma oranları diğer gruplardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Siber şiddete maruz kalan katılımcıların en çok verdikleri tepkiler 'olayın unutmaya çalışma' ve 'öfke' olduğu ortaya çıkmıştır. Konu ile ilgili ne yaptıkları incelendiğinde, kadınların çoğunlukla saldırı içerikli mesajları sildikleri, sosyal ağ hesaplarını gizledikleri / sınırladıkları, takip eden kişiyi engelledikleri ve sosyal medya / e-posta adreslerini değiştirdikleri belirlenmiştir. Yaşadıkları sorunlar karşısında herhangi bir yerden / kişiden yardım talep etmeyen kadınların, bu davranışlarının nedenlerini 'kendi başlarına idare etmeleri' ve 'yeterince ciddi bir olay olmadığını düşünmeleri' çıktıları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the frequency and types of the cyber violence that women are exposed to, and the factors that affect it. In the scope of the study, the online questionnaires were sent to 18.000 females via Facebook advertisements and filled by 555 participants and 550 questionnaires were analyzed. Data based on the questionnaires were collected by the researcher through“Women Based Violence Questionnaire”. This questionnaire was prepared by collecting questions from previous researches and searching the related literature. As a research model, a cross-sectional descriptive study was conducted. According to the findings obtained from the research; the proportion of women exposed to cyber violence was determined as 59.8 %. The most common examples of violence against women are exposure to unwanted messages, sexually transmitted messages / media, and their profile. Participants were found to have a statistically significant relationship between the age groups, marital status, frequency of internet use, and the samples of the cyber violence they were exposed to. Participants at the ages between 18-30 and who has a relationship and had a daily average internet use more than 6 hours were found to have higher exposure to a sample of violent cases of cyber than the other groups. The reactions of the participants who were exposed to the cyber-violence appeared to be 'forgetting the event' and 'anger'. When they examined what they were doing, it was determined that women mostly deleted the attacking messages, hid social network accounts, blocked followers, and changed social media / e-mail addresses. Women who do not ask for help from anywhere incase the problems they are experiencing have been identified as 'managing their causes' and 'thinking they are not serious enough'.