Baş dönmesi yakınmasıyla başvuran hastalarda nistagmus varlığına ve yokluğuna göre anksiyete ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması: Özel bir kulak burun boğaz merkezinde uygulama
The comparison of the anxiety and depression level of patients complaining of dizziness depending on whether they have nystagmus or not: An implementation in an ear, nose and throat center.
- Tez No: 488538
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Subjektif bir şikayet olan baş dönmesinin objektif bir bulgusu Nistagmustur. Bu çalışmada Nistagmusu olan baş dönmesi olan hastalarla, nistagmusu olmayan baş dönmesi olan hastaların anksiyete depresyon düzeyi karşılaştırmak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2017 yılında 12 Haziran-22 Ağustos tarihleri arasında özel bir KBB merkezine başvuran 18-78 yaş arasında 86 Kadın ve 41 Erkek toplam 127 hasta oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Vertigo Semptom Skalası(VSS), STAI-I(Durumluluk Kaygı Envanteri), STAI-II(Süreklilik Kaygı Envanteri), Beck Anksiyete Ölçeği(BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan baş dönmesi yakınması olan hastaların 36sında Nistagmus(+), 91inde Nistagmus(-) idi. İki grup arasında VSS, STAI-I, STAI-II, BAÖ, BDÖ düzeyleri açısından bir farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Nystagmus is the one of objective symptom of vertigo which is a subjective complaint. This study aims to compare the anxiety depression levels of vertigo patients with nystagmus and vertigo patients without nystagmus. A sample of data was collected from patients consulting a medical center in the space of time from June 12th to August 22nd 2017. There were in total 127 patients out of which 86 female and 41 male whose age range between 18 and 78. The following data collection tools have been used such as, Vertigo Symptom Skalası (VSS), State Trait Anxiety Inventory-I(STAI-I), STAI-II, Beck Anxiety Scale (BAS) and Beck Depression Scale (BDS). 36 patients participating in the study demonstrated Nystagmus (+) and 91 patients demonstrated Nystagmus (-). There wasn't any difference between these two groups as regards the levels of VSS, STAI-I, STAI-II, BAS, BDS (p>0,05).