Ankara ili Çubuk ilçesi Kışlacık ve Kuruçay köylerinde iyot yetersizliği prevelansı, idrarla iyot atımı ve beslenme durumu ilişkisi
Prevalance of iodine deficiency disorders, urinary iodine excretion and nutritional status in Ankara Çubuk area
- Tez No: 48854
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışma Ankara'nın Çubuk İlçesi'ne bağlı Kışlacık ve Kuraçay Köyleri'nde guatr prevalansını, iyotlu tuz tüketimini ve idrarla iyot atım miktarım saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Yaşlan 1-90 yıl (x+Sx,31.3t0.96) arasında olan toplam 503 kişide yapılmıştır. Araştırma iki aşamada yürütülmüştür. Birinci aşamada bireylerin demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, 24 saatlik be sin tüketimleri, iyotlu tuz tüketimleri, palpasyon ile guatr dereceleri ve guatr belirtileri saptanmıştır. Guatr WHO'nun önerilerine göre sınıflanmıştır. ikinci aşamada ise 88 kişiden idrar örneği alınmış ve idrarla iyot atım miktarı analiz edilmiştir. Gu atr prevalansı 8-10, 6-12, 7-14 ve 15-49 yaş grubları için sırasıyla %17.2, 22.1, 20.2, 38.0 olarak bulunmuştur. Guatr derecesi 2+3 (büyük guatr) olanların olanı %6.2'dir. Toplam guatr oram ise %31.2'dir ve kadın erkek oranı 2:1 olarak saptanmıştır. Guatrı olan ve olmayan bireylerde guatr belirtilerinden yorgunluk, çevre ile ilgisizlik, terleme, ses kısıklığı, bulantı, kusma ve saç dökülmesinin görülmesi açısından istatistiksel fark önemli bulunmuştur (p0.05). Toplam iyotlu tuz tüketimi ise %8.5'dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted Ankara, Çubuk Area in villages Kuruçay and Kışlacık to determine the prevalence of goiter, the consumption of iodized salt and urinary iodine excretion. A total of 503 household members aged 1-90 years (x+-Sx, 31.3+-0.96 y) were studied. The study was conducted in two stages. In the first stage, demographic characteristics, anthropometric measurements, 24-h dietary recalls, consumption of iodized salt, goiter rate by palpation of the thyroid gland and semptoms of goiter were assessed. Goiter was classified according to WHO recommendation. In the second stage of the study urine samples were collected from 88 subjects and urinary iodine excretion was analysed. Goiter prevalence ranged in 8-10, 6-12, 7-14 and 15-49 age groups as 17.2, 22.1, 20.2, 38.0% respectively. Grades 2 and 3, visible goiter rate was 6.2%. The total goiter rate was 31.2%. Women to men ratio was 2:1. Statistically significant difference was found in semptoms of goiter such as slugghiness, sleepiness, sweating, vomiting, hair loss etc. between iodine- deficient and iodine-sufficient groups (p < 0.05). The consumption of iodized salt in iodine-deficient and iodine-sufficient groups were 12.1% and 6.9% respectively and the difference between these groups were not found significant (p>0.05). Total of 8.5% consume iodized salt. 94Mean urinary iodine excretion was 7.7 mcg/L in iodine- deficient subjects and 11.7 mcg/L in iodine-sufficient groups.