Pekmezin tüketim durumu ve mineral içeriği
Pekmez (grape juice molasses) consumption and mineral contents
- Tez No: 48855
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE YURTTAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışma, pekmez tüketim durumunun ve pekmezin mineral içeriğinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Birinci aşamada; 300 öğrenci, 190 yetişkin ve 200 gebe kadın gelişigüzel örneklem yöntemiyle seçilmiş ve pekmez tüketimleri araştırılmıştır. Öğrencilerin % 61.6'sı, yetişkinlerin % 66.3'ü ve gebe kadınların % 53.5'i pekmez tüketmektedirler. Pekmez tüketim oranları ve pekmez tüketim miktarları arasındaki farklılık, gruplar arasında istatistiksel açıdan önemli bulunmamıştır (p > 0.05). Araştırmanın ikinci aşamasında; Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre ile 30 üzüm pekmezi örneğinde mineral analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda; 100 g pekmezde ortalama 369.46 ± 16.43 mg Ca, 89.05 ± 0.06 mg P, 12.78 ± 0.38 mg Mg, 7.31 ± 0.55 mg Fe, 0.92 ± 0.06 mg Cu, 2.84 ± 0.29 mg Zn, 18.67 ± 0.94 mg Na, 1369.40 ± 52.45 mg K bulunmuştur. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been carried out to determine the consumption and mineral content of pekmez (grape juice molasses). At the first stage of the study 300 students, 190 adults, 200 pregnant women; who were selected randomly were questioned. Sixty one point six % of the students, 66.3 % of the adults, and 53.5 % of the pregnant women have been consuming pekmez. It was found that the differences in the percentages of consumers of pekmez in each group and the differences in the amount of consumption were not statisti cally significant (p > 0.05). At the second stage, mineral contents of 30 pekmez samples were analyzed by Ato mic Absorption Spectrophotometer. It was found that the average calcium, phosphorus, magnesium, iron, copper, zinc, sodium and potassium contents of samples were 369.16 ± 16.30 mg/100 g, 89.05 ± 0.06 mg/100 g, 12.78 ± 0.38 mg/100 g, 7.31 ± 0.55 mg/100 g, 0.92 ± 0.06 mg/100 g, 2.84 ± 0.29 mg/100 g, 18.67 ± 0.94 mg/100 g, 1369.40 ± 52.45 mg/100 g respectively. 71