İşyerlerinde gürültü haritası çıkarma yönteminin uygulanması, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri (Bir tel fabrikası örneği)
Application of way of getting out of the noise map in places of employment, problems faced with and proposals for solutions (An example of barded wire factory)
  1. Tez No: 48860
  2. Yazar: HAMZA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇAĞATAY GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET 1. Araştırma; işyerlerinde“Gürültü Haritası Çıkarma”yöntemlerinin bir takım yenilikler yaparak, dünya standartlarına uygun olarak nasıl uygulanabileceği ve bu konuda ileride yapılacak bilimsel ve yasal çalışmalara yol gösterilebileceğini ortaya koymuştur. 2. Araştırmada; işyerlerinde gürültü haritası çıkarma yöntemleri, örnek olarak seçilen bir tel ve demir fabrikasında uygulanarak, uygulamada karşılaşılan sorunlar belirlenmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir. 3. Araştırmada; tel fabrikasının toplam gürültüsü hesaplanmış ve bölümleri arasında en gürültülü olanı“Çivi Üretim Bölümü”olarak tespit edilmiştir. 4. Araştırmada;“Çivi Üretim Bölümü”nün gürültü haritaları hazırlanmış ve bu işyerinde“Kişisel Korunma Araçları”nın hangi alanlarda kullanılması gerektiği gösterilmiştir. 5. Araştırmada; gürültü denetimi konusunda daha etkin ve teknik açıdan daha geçerli olabilecek tedbirlerin alınmasını ve gürültü mevzuatında eksik olan veya var olmasına rağmen teknik açıdan yorumlara açık bulunan hususların düzeltilmesini sağlamak için ilgililerin dikkatleri çekilmiştir. Anahtar Kelimeler : Desi Bel, Hertz, Gürültü Hatları, Izgara Harita, Gürültü Kontrol. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 1- The research has shown how to apply the methods of“Forming The Noise Maps”of factories by adding new methods in order to make the noise maps more su itable for the world wide standarts. Also, the research's aim is to lead mew scientific and legal projects based on this topic. 2- During the research, a wire and iron production factory has been chosen as a sample to apply the methods of forming the noise map and the difficulties that have been faced during the application phase have been determined and also effective so- litions for these difficulties have been suggested. 3- In the first phase of the research the total noise of the wire production factory has been measured and the nail prouction unit has been detected as the most noisy sec tion of the factory. 4. In the second phase, the noise maps of the nail production section has been for med and also the places that personal protection methods should be used in the factory have been defined. 5- As a conclusion, the research is fowsed on attracting the attention of the out- horities on making effective and current tecnical precautions about noise control. Kay Words: Deci Bell, Hertz, Noise Contours, Grid Map, Noise Control.