Maden mühendisliği bölümü laboratuvarları risk değerlendirmesi üzerine örnek bir çalışma
A case study on risk assessment for laboratories in mining engineering department
- Tez No: 619711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın konusu, İnönü Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü'nde bulunan laboratuvarların risk analizi üzerine örnek bir uygulamadır. Gözlem yoluyla ve tecrübeler doğrultusunda tespit edilen tehlikeler Fine-Kinney risk analiz metodu yardımıyla birer risk sınıflaması içerisine alınarak risk analizi yapılmıştır ve daha sonra bu risklerin derecelerinin düşürülmesi amacıyla bazı öneriler sunulmuştur. Ayrıca bölümde bulunan bazı makinelerin gürültü ölçümleri alınarak bu makinelerin bulunduğu alanın gürültü haritası çıkarılmıştır. Risk analizi verilerine göre Cevher Hazırlama/Zenginleştirme Laboratuvarlarında esaslı risk sınıfında olduğu tespit edilen tehlikeler makine ve ekipmanlardan kaynaklı elektriksel problemler ile kimyasalların oluşturduğu tehlikelerden meydana gelmektedir. Maden İşletme Bilimsel Araştırma Laboratuvarı ve Kaya Mekaniği Laboratuvarında önemli risk sınıfında olduğu tespit edilen tehlikeler makine teçhizatların yetkili eleman gözetiminde kullanılmaması, kırma işlemlerinde kullanılan makine-ekipmanlardan, gürültü, elektriksel problemler ve kesici alet/ekipmanlardan kaynaklanan tehlikelerden meydana gelmektedir. Gürültü düzeyi ölçümlerinde laboratuvar alanı içerisinde en yüksek gürültü düzeyinin yaklaşık 100 dB(A) ile Los Angeles Aşındırma Cihazı, en düşük gürültü düzeyi ise yaklaşık 70 dB(A) ile Elek Sallama Cihazında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is a sample application on risk analysis of laboratories in the Department of Mining Engineering of Inönü University. Risks idenmtified through observation and in line with experience risk analysis was carried out by using the Fine-Kinney risk analysis method into a risk classification and then some recommendations were made to reduce the degree of these risks. In addition, noise measurements of some of the machines in the section were taken and a noise map of the area where these machines are located was taken. According to risk analysis data, hazards determined to be in the essential risk class in Mineral Processing / Enrichment Laboratories consist of electrical problems caused by machinery and equipment, and the hazards caused by chemicals. The hazards determined to be of significant risk class in the Mining Enterprise Scientific Research Laboratory and Rock Mechanics Laboratory are not being used under the supervision of the authorized personnel of the machinery-equipment, the dangers arising from the machinery-equipment used in crushing operations, noise, electrical problems and cutting tools / equipment. In noise level measurements, the highest noise level was measured in the Los Angeles Abrasion Device with approximately 100 dB (A) in the laboratory area and the lowest noise level was measured in the Sieve Shaker with approximately 70 dB (A).