İtfaiye çalışanlarının sağlık sorunları
Health problems of fireman
  1. Tez No: 48859
  2. Yazar: LEVENT TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ BİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
BOLUM 8 ÖZET İtfaiyeciler solunum sistemi ve kalp hastalıklarına neden olabilecek birçok maddeye maruz kalmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı itfaiyecilerin sağlık sorunlarım ve bu sorunların çalışma koşullan ile ilişkisini saptamaktır. Araştırmaya katılanlar Ankara Büyükşehir belediyesine bağlı dokuz itfaiye grubu çalışanları olup, bunlar yangın söndürülmesine aktif olarak katılmaktadır. Bu araştırmada iki metod kullanılmıştır.İlk metod da itfaiyecilerin solunum ve dolaşım sistemleri anket formu, fizik muayene ve labaratuvar incelemeleri ile değerlendirilmiştir. İkinci metod da ise, kapalı ve duman miktarı fazla olan ortamlarda meydana gelen yangınlardan kısa bir süre sonra itfaiyecilerden kan örnekleri alınarak karboksihemoglobin düzeyleri ölçülmüştür. Sonuçlar yangının solunum ve dolaşım sistemi üzerine zararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Nedeni ise, itfaiyecilerin meslek süresi, ve yangına aktif olarak katılma ile ilgili olmayıp sigara kullanımı ile ilgilidir. Sigara ve kişisel korunma cihazlarının bilinçsizce kullanımı itfaiyecilerde kronik obstrüktif akciğer hastalıklarının prevelansını arttırmıştır. İtfaiyecilerin karboksihemoglobin ölçümleri yüksek olup karbon monoksit zehirlenme düzeyine yakın bulunmuştur. Veriler kesitsel yöntemlerle analiz edilmiştir. İtfaiyecilerde iskemik kalp hastalıkları nedenleri arasında bulunan hipertansiyon, sigara kullanımı ve hiperkolesterolemiye yüksek oranda rastlanmaktadır. Hipertansiyonla ilişkili faktörler ( yaş, sigara kullanımı, meslek süresi) çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Meslek süresi kontrol edildiğinde yaşın Önemli bir faktör olduğu gözlenmiştir. Sağlık eğitim programlan en kısa süre içerisinde başlatılmalıdır. Araştırma sonuçlarının bu konuda henüz araştırma yapılmamış olan ülkemizde gelecekteki araştırmalar için temel teşkil edebileceği ve bu konuda duyarlı olunması beklenen tüm kuruluşlar için kaynak olabileceği umut edilmektedir 94
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fire fighters are exposed to substances which are suspected causal agents in respiratory and hearth diseases. The purpose of this study was to determine health disorders of fire fighters and find out the relationship with the working conditions, subjects were recruited from the nine fire departments within Metropolitan Ankara and the study population consisted of all employes who were active in fire supression. There were two methods that has been used in this research. The first one was the evaluation of the status of fire fighters respiratory and cardiovascular systems with questionaire, physical examination and laboratory analysis. The second one was taking venous blood samples from fire fighters in order to measure carboxyhemoglobin levels soon after the fires which were in closed places with great amount of smoke that is produced. The results showed that fire place had detrimental health effects on respiratory and cardiovascular systems of fire fighters. The cause of this was not related with years of fire fighting duty, the amount of involvment in fire suppressing activities. It was related with cigarette smoking. Cigarette smoking and improper use of personel protector devices increased the prevelance of chronic obstructive diseases among fire fighters. Carboxyhemoglobin levels were high and some of them were near to carbon monokside poisoning limits. Data has been analysed by cross-sectional methods, some of the causes ischemic hearth diseases like cigarette smoking, hiperkolestorelemia and hypertension were investigated. Factors related with hypertension (age, cigarette smoking, occupational period) has been examined by using logistic regression method. Age was an important factor among the others. Health education programs should be started as soon as possible. It is hoped that the results of this research will be a baseline investigation for future researches and an information source for whom are sensitive about this subject 95