Birinci sınıfa kayıtlı farklı yaş grubundaki öğrencilerin Türkçe ve matematik dersi öğretim programına dair kazanımlara ulaşma durumlarının incelenmesi
Analysis of how far first graders at different age groups achieve the learning outcomes in the Turkish and mathematics curricula
- Tez No: 488646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE KUŞDEMİR KAYIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, birinci sınıfa kayıtlı farklı yaş grubundaki öğrencilerin Türkçe ve Matematik dersi öğretim programına dair kazanımlara ulaşma durumlarının öğretmen görüşleri açısından incelenmesidir. Bu araştırma, betimsel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini, Batman ili Kozluk ilçesine bağlı ilkokullarda öğrenim gören, seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 9 ilkokuldan toplam 25 derslikte öğrenim gören 320 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veriler,“Türkçe ve matematik dersi 1. sınıf kazanımlarına ulaşma durumunu değerlendirme ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler analizi için aritmetik ortalama, standart sapma hesaplanmış; bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyze how far the students at different age groups in the first group achieve the learning outcomes in the Turkish and Mathematics courses with regard to the teachers views. This study is of descriptive survey model. The sample of the study is made up of 320 students studying in totally 25 classrooms in 9 primary schools chosen through the randomized sampling method in the district of Kozluk in the province of Batman. The data were collected using“Assessment Scale of Achieving the Turkish and Mathematics Learning Outcomes”in the research. Means and standard deviation were calculated and independent samples t-test and one-way anova test were used for the analysis of the data gathered.