Gazi Üniversitesi Prof. Ülker Muncuk Müzesinde bulunan metal işlemeli tekstil ürünlerinde oluşan bozulmalar
Spoiling in metal embroidered textile products in Gazi Universty Prof. Ulker Muncuk Museum
- Tez No: 488674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKIN AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tez konusu olarak belirlenen“Gazi Üniversitesi Prof. Ülker Muncuk Müzesinde Bulunan İşlemeli Tekstil Ürünlerinde Oluşan Bozulmalar”adlı çalışmada Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Prof. Ülker Muncuk Müzesi arşivinde yer alan yıpranmış durumdaki metal işlemeli tekstil eserlerinde oluşan bozulmaların tespiti ve nedenlerinin anlatılması amaçlanmıştır. Çalışmada, 15 adet farklı metal malzeme kullanılarak yapılmış işlemeli tekstil eserlerinin, işleme tekniği, hammaddesi, dokuma tekniği, boyarmadde türü, bozulma çeşitleri ve eserde bulunan metal malzemelerin kimyasal özelliklerinin tespiti yapılmıştır. 15 adet tekstil eserden, toplamda 19 adet metal malzeme belirlenmiş ve yüzey morfolojisi hakkında verilere ulaşmak için SEM-EDX ile analiz yapılmıştır. Klapdan, tel ve pul olarak kullanılan metallerin çap, genişlik, kalınlık, kimyasal analiz ve yüzeyde oluşan korozyon bilgilerine ulaşılmıştır. 49 adet ipliğin ise boyarmadde tespiti yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC-PDA) ile yapılmıştır. Hammadde tespitinin yapılması için optik mikroskop ve SEM cihazından yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucu hazırlanan bilgi formları ve tablolar ile bozulmaya uğramış tekstiller ile ilgili belgeleme çalışmaları yapılmıştır. Bu veriler doğrultusunda tekstillerin konservasyonuna yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the work titled 'Spoiling In Metal Embroidered Textile Products In Gazı Universty Prof. Ulker Muncuk Museum', which is aimed the subject of the thesis;the deterioration of metal embroidered textile products in the worn condition, decorative materials,explain the causes of deterioration in Gazi University Vocational Education Faculty Prof. Ülker Muncuk Museum archives.In the study, 15 different types of metal materials and embroideredtechniques used at textiles, raw materials, weaving technique, the dyestuff type, metal materials and types of deterioration have been identified. From 15 pieces textile products, 19 pieces of metal material specified and SEM-EDX was used to analyze the surface morphology.It has been reached information diameter, width, thickness, elemental analysis and corrosion on the surface for used metals as gold thread, wires and flakes. Dyestuff detection of 49 yarns was performed by high performance liquid chromatography (HPLC-PDA).Optical microscope and SEM device were used for raw material detection. Documentation studies have been carried out on the information forms and texts after the analyzes about deteriorated textiles.Suggestions have been made for the conservation of textiles in the direction of this data.