Geleneksel Türk işlemelerinden Türk işinin bilgisayar destekli nakış makineleri için desen kalıbı hazırlanması ve öğretim programı önerisi
Preparing mould design and teaching programme proposal for computerized embroidery machineries on the Turkish handwork of the traditional Turkish embroideries.
  1. Tez No: 214859
  2. Yazar: AFİTAP ALYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HURİYE ÇIRAKOĞLU, YRD. DOÇ. DR. NEŞE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 649
Özet
Araştırmada, Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Prof. Ülker Muncuk Müzesindeki Türk işi ürünleri incelenerek teknik özelliklerinin ortaya çıkarılması, Türk İşinin aslına uygun olarak günümüze kazandırılması, bilgisayarlı nakış makinelerinde uygulanması için desen kalıbı hazırlama, tüm aşamaları içeren öğretim programı önerisi hazırlama ve benzer çalışmalara örnek oluşturması amaçlanmıştır.Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Prof. Ülker Muncuk Müzesi'nde bulunan ürünlerin incelenerek Türk İşinin teknik özellikleri belirlenmiştir. İncelenen ürünlerden örnek desenler çizilmiştir. Hazırlanan desenlerin EOS- Compucon Nakış Desen Sisteminde Türk İşi iğne teknikleri kullanılarak desen kalıpları hazırlanmıştır. Hazırlanan desen kalıpları bilgisayarlı nakış makinelerinde denenerek kalıp üzerinde düzeltmeler yapılmış ürüne dönüştürülmüş ve bu programla bilgisayarlı nakış makinelerinde Türk İşi uygulanabileceği sonucuna varılmıştır. EOS-Compucon Nakış Desen Sisteminde Türk İşi öğretim programı hazırlanmıştır.Geleneksel Türk Nakışlarından Türk İşinin karakteristik özelliklerinin bozulmadan gelecek nesillere aktarılarak günümüz teknoloji ile bütünleşik olarak sürekliliğinin sağlanması ve nakış sektöründe uygulanarak yaygınlaştırılması, ancak bu eğitimi almış nitelikli bireylerle gerçekleştirilebilir.Araştırma sonucunda;1.Nakış Eğitiminde,1.1.Diğer Bilgisayar Destekli Nakış Desen programları ile Türk İşi iğne teknikleri ve Geleneksel Türk nakışlarından Suzeni, Aplike ve Beyaz İş vb. EOS-Compucon Nakış Desen programı ile öğretim programları hazırlanmalıdır.1.2.Nakış Desen programlarında hazırlanan öğretim programları denenmeli, geliştirilmeli ve yaygınlaştırılmalıdır.1.3.Hazırlanan öğretim programı teknolojik değişiklik ve gelişmelere göre güncellenmelidir.2.Nakış Sektöründeki, desen tasarımcıları için Geleneksel Türk Nakışlarının teknik özelliklerini açıklayıcı eğitim seminerleri düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this research, Turkish Handworks products at the Prof. Ülker Muncuk Museum of Gazi University Vocational Education Faculty have been examined. The goal was to reveal technical features, to redound to today while respecting its original, to prepare mould design so Turkish Handwork can be executed on computerized embroidery machineries, to prepare the education program proposal which includes all stages and to be an example for similar works.Products of Turkish Handwork in Prof. Ülker Muncuk Museum of Gazi University Vocational Education Faculty have been examined and technical features of Turkish Handworks have been recorded.On the examined products examplarary figures were drawn. Figure moulds were prepared on EOS-Compucon Embroidery Design Programme using Turkish Handwork needle techniques. Prepared figure moulds were tried on computurized embroidery machineries, and by correcting them they were turned into products. It was concluded that Turkish Handwork could be implemented with this programme. Teaching Programme of Turkish Handwork has been prepared in the EOS-Compucon Embroidery Design Programme.Only qualitative individuals receveived this education can accomplish attaining the characteristics of Turkish Handwork related to the Tradional Turkish Embroideries to coming generations without disorder as well as implementation and spreading in the embroidery sector.As the conclusion of this research;1.In the Embroidery Training,1.1.Teaching programmes similar to Turkish Handwork needle techniques and Suzeni, Appliqué, White Handwork etc. of the Traditional Turkish Embroideries and EOS-Compucon Embroidery Design Programme should be prapared by Other Computer-Aided Embroidery Design Programmes.1.2. Teaching programmes prepared in connection with Embroidery Design Programmes should be tried, developped and spread as resource.1.3.The mentioned teaching programme should be updated according to technological changes and advancements.2. In the Embroidery Sector, training seminars explaining the technique features of Traditional Turkish Embroideries should be planned for pattern designers in the sector.