Kısraklarda gaita östrogen seviyelerine bağlı gebelik teşhisi
Pregnancy diagnosis with feces oestrogen levels in mares
  1. Tez No: 48868
  2. Yazar: ÇAĞATAY TEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADEM ŞENÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
48 6. ÖZET Bu çalışmada ticari R.İ.A. östrogen kitleri ile kısraklardan gebeliklerinin 15.-18. haftasında alınan gaita örneklerinde östrogen miktarını ölçerek gebelik teyidi yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada 50 adet gebe ve 15 adet gebe olmayan toplam 65 adet kısrak kullanılmıştır. Gebe olan hayvanların gebelikleri çiftleştirilmelerini takiben 16. günden itibaren yapılan ultrasonogram muayeneleri ile teşhis edilmiştir. Gebe olmayan hayvanların teşhisi yine ultrasonogram muayenesi ile yapılmıştır. Gebe oldukları bilinen hayvanlardan gebeliklerinin 21.-24. günlerinde kan serumu alınarak progesteron değerleri ölçüldü. Aynı zamanda gebe olmayan hayvanlann da serum progesteron değerlerine bakıldı. Gebeliklerinin 15.-18. haftasında gebe kısraklardan ve gebe olmayan kısraklardan gaita örnekleri toplandı ve gaita östrogen değerleri ölçüldü. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesi için kısraklara yapılan ultrasonogram muayenesi neticesinde 2 kısrağın gebeliklerinin devam etmediği teşhis edildi. Bu 2 kısrakta ölçülen gaita östrogen seviyesinin de diğer gebe kısraklara nazaran çok düşük olduğu görüldü. Gebelikleri devam eden kısraklardan 15 ve 42 no'lu kısrak gebeliklerinin ilerleyen aylarında ikiz yavru attılar. Gebelikleri teyit edilen diğer bütün kısraklar doğurdu. Elde edilen sonuçlara göre gebe hayvanlarda ölçülen serum progesteron değerleri arasında en düşük 1.33 ng/ml, en yüksek değer 10.4 ng/ml olmuştur. Gaita östrogen değerleri arasında en düşük değer49 19.2 ng/g, en yüksek değer 70.1 ng/g ve X=31.37 ng/g olmuştur. Gebe olmayan kısraklarda ise serum progesteron değerleri en düşük değer 0.088 ng/ml, en yüksek değer 0.773 ng/ml olmuştur. Gaita östrogen değerlerinde ise en düşük değer 1.10 ng/g, en yüksek değer 12.90 ng/g ve X= 4.14 ng/g olmuştur.
Özet (Çeviri)
50 7. SUMMARY Pregnancy diagnosis of mares at 15.th-18.th weeksof pregnancy by measuring the oestrogen levels at feaces by means of commercial R.İ.A. oestrogen kits was animed in this study. 50 pregnant and 15 non-pregnant, total 65 mares were used. Pregnancy diagnosis of pregnant mares were done by ultrasonography after a 16 day period from mating. Non-pregnant mares were also diagnosed by ultrasonography. On the 21.st-24.th days of pregnancy blood serum were collected to measure progesteron levels. Meantime progesteron levels of non pregnant mares were olsa detected. At 15.th-18.th weeks of pregnancy feaces samples were collected both from pregnant and non-pregnant mares and feaces oestrogen levels were detected. By means of ultrasonography two of the pregnant mares were detected non-pregnant also. Feaces oestrogen levels of these two mares were also lower than those pregnant ones. (15) and (42) numbered mares have aborted twin colts during their later pregnancies. All other pregnant mares had foals then. According to the results, 1.33 ng/ml was the lowest serum progesteron level of the pregnant mares whilst 10.4 ng/ml was the highest. 19.2 ng/g was the lowest level of feaces oestrogen and 70.1 ng/g was the highest; x= 31.37 ng/g. 0.088 ng/ml was the lowest serum progesteron level of non-pregnant mares and 0.773 ng/ml was the highest. 1.10 ng/g was the51 lowest feaces oestrogen levels of non-pregnant mares and 12.90 ng/g was the highest; x= 4.14 ng/g.