Kant'ın insan hakları düşüncesinin çağımız için önemi
The important for our age of Kant's thought on human rights
- Tez No: 488692
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin amacı, Kant'ın insan ve etik görüşünden yola çıkarak Kant felsefesinde insan hakları düşüncesinin temellerini ortaya koymak ve böylece Kant'ın insan hakları düşüncesi ile günümüzdeki insan hakları anlayışı arasında bağ kurmaktır. Üç ana bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde, Kant'ın insan görüşü ele alınmıştır. Başlangıç noktamızın insan olmasının nedeni, akıl sahibi bir varlık olarak, insanın ne olduğuna dair tasarımımızın aslında bütün düşünce sistemimizi belirliyor oluşudur. Bu inceleme, Kant'ın insanın potansiyelinin, yani kendisinde barındırdığı olanakların nasıl ve neden gerçekleştirilmesi gerektiğini, onun ikili yapısını ve nasıl etik bir varlık olarak varolduğu ile ilgili düşüncelerini içerir. İkinci bölümünde, etik bir varlık olmanın koşulunu sağlayan“özgürlük”,“isteme, ”ödev‟ gibi kavramların ne olduğunu bilmek gerekli olduğundan, bu kavramların Kant'ın etik sisteminde ne anlama geldiği ve birbirleriyle nasıl bir ilişki içinde oldukları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, insan haklarının Kant felsefesiyle ne türden bir ilişki içerisinde olduğu incelenmiş, Kant'ın insan haklarıyla ilişkilendirilebilecek düşünceleri dikkate alınarak Kantçı tavrın çağımız için önemi gösterilmeye çalışılmıştır. İnsan haklarının temelinde Kant'ın etik görüşü gibi faydacı olmayan bir anlayışın yer alması gerekmektedir. Çünkü ancak insanın değer ve onuru, onu fayda sağlanacak bir araç olarak görmediğimiz zaman yeterince korunabilir. Sonuç olarak, Kant'ta insan hakları, insanın, olanaklarını gerçekleştirmesinin koşulu olarak görülüyor, denebilir. Bu nedenle, Kant felsefesi, eğer insanlık olarak gerekli koşulları sağlayabilirsek, insanın insan gibi yaşayabilmesinin koşulları olan insan haklarının ve ebedi barışın mümkün olabileceğini göstermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Etik, İnsan Hakları, İsteme, Ödev, Özgürlük.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to establish the foundations of human rights in Kant's philosophy, starting from the human being and ethical viewpoint of Kant, thus linking Kant's thought of human rights with the understanding of human rights in the present. In the first part of our work, which consists of three main parts, Kant's human vision is addressed. The reason why our starting point is human is that our design of what human being is as an intelligent being actually determines all our thought system. This review contains Kant's thoughts on the potential of the human being, namely, how and why the possibilities he possesses, its dual nature, and how it exists as an ethical entity. In the second part, it is necessary to know what concepts such as freedom, the will, and duty which provide the condition of being an ethical entity are explained, what these concepts mean in Kant's ethical system and how they relate to each other. In the third part, we examined the relationship between human rights and Kant philosophy and tried to show the importance of the Kantian attitude by considering Kant's beliefs related to human rights. It is necessary to take a non-utilitarian understanding such as Kant's ethical view on the basis of human rights. Only because the value and honor of man can be adequately protected when we do not see it as a means to benefit. As a result, for Kant, we can say that human rights seem to be a condition for realization of human possibilities. Therefore, Kant's philosophy shows that if we can provide the necessary conditions as humanity, human rights and perpetual peace, which are the conditions for human beings to live like human beings, are possible. KEYWORDS: Ethic, Human Rights, The Will, Duty, Freedom.