Çobanlar İlçesi Aile Sağlığı Merkezine başvuran yaşlılarda beslenme durumunun saptanması
A nutrition habit diagnosis of elderly patients in Cobanlar Town as per the applications to the Family Health Centre
- Tez No: 488724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN ERENOĞLU SON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma ile Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran yaşlı hastaların beslenme durumlarının MNA ile değerlendirilmesi ve laboratuvar parametreleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Malnütrisyonun var olan kronik hastalık prognozunu kötüleştirmesi, çoğu zaman yaşlılığın doğal bir sonucu olarak görülmekte, malnütrisyonun saptanması ve tedavisi üzerinde durulmamaktadır. Yaşlı hastaların hepsi anamnezin, fizik muayenenin, fiziksel ve mental fonksiyonları değerlendiren testlerin yanında, özellikle malnütrisyon riski açısından da taranmalıdır. Çobanlar İlçesi Merkez Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuru yapan, 65 yaş ve üzeri bireylerin, beslenme durumu ile beslenme durumunun sosyodemografik ve antropometrik verilerle ilişkisinin incelenmesi amacıyla, katılımcılara, yüzyüze görüşme tekniği ile sosyodemografik ve antropometrik verileri ve kişinin sağlık durumlarını içeren sorular ve MNA'dan oluşan bir anket uygulanmıştır. Çalışmaya toplamda 102 hasta katıldı. Bunun % 44.1'i (45) erkek, % 55.9'u (57) kadın idi. Hastaların yaş ortalaması 74.06±7.89, ortancası 72, min-max 65-92 idi. Erkek (77,2±8,4) ve kadınların(77,2±8,6) yaş ortalaması benzerdi. Hastaların % 64,7'si (66) genç yaşlı, % 20,6'sı (21) orta yaşlı, % 14,7'si (15) ileri yaşlıydı. İleri yaşlı grubunun tamamında malnütrisyon bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the nutrition habits of elderly patients in the Family Health centre in accordance with the MNA and to try to evaluate the relationship using laboratory parameters. Malnutrition worsens an already existing chronic disease prognosis and has often been thought of as a result of old age. Malnutrition diagnosis and treatment should strictly be taken into consideration. Elderly patients who are at the risk of becoming malnourished should undergo anamnesis, physical check up, physical and mental function evaluation tests. Using the sociodemographic and anthropometric data face to face interviews was conducted and the nutrition habits of the 65 and above years olds' who applied to the Çobanlar town Family Health Centre was established. A questionnaire containing the sociodemographic and anthropometric data and patients' medical history from MNA was used. 102 patients participated in the research, 44.1% (45) were men, 55.9% (57) were women. The patients' average ages were 74.06+-7.89, the middle ages being 72 and the minimum and maximum ages being 65 and 92 respectively. The average age of the men was 77.2+-8.4 and the average age of the women was 77.2+-8.6. 64.7% of the patients were of intermediate age, 20.6% (21) were middle aged and 14.7%(15) were elderly. Malnutrition was diagnosed in all elderly participants.