Kronik böbrek yetmezliği olan diyaliz hastalarında fizyoterapi ve rehabilitasyonun etkinliği
Efficacy of physical therapy in chronic renal failure patients whose treated by dialysis
- Tez No: 48873
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Çalışmamızda kronik böbrek yetmezliği tanısı konan ve hemodiyaliz ile tedavi olan olgular üzerinde, fizyoterapi ve rehabilitasyon programının etkinliği araştırılmıştır. Kronik böbrek yetmezliği olan toplam 30 olgu, deney ve kontrol grubu olmak üzere 15 'er kişilik iki gruba ayrılmıştır. Çalışmamız Başkent Üniversitesi Diyaliz Ünitesinde yapılmıştır. Her iki gruptaki olgulara ambulasyon seviyesi, postür, ağrı, torakal mobilite, ekstremitelerin normal eklem hareketleri, kas kuvveti, kas kısalık testi, fiziksel uygunluk testleri, günlük ve sosyal yaşam aktiviteleri, yaşam kalitesi ve fiziksel yorgunluk seviyesi değerlendirmesi yapılmıştır. Deney grubuna uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyon programı kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effectiveness of a regimen of physiotherapy and rehabilitation in hemodialysis patients who have chronic renal failure was examined. A total of 30 patients with chronic renal failure were divided into two goups of 15 patients each as the test and control groups. The study was conducted at Başkent University's Dialysis Unit. The patients in each group were administered muscle shortness and physical fitness tests. In addition, they were subjected to certain evaluations: level of ambulation, posture, pain, thoracal mobility, normal articular movements at the extremities, muscular strength, activities of daily living, quality of life and the level of physical fatique. The regimen administered to the test group was compared with that of the control group.