Hemşirelikte örgütsel sessizlik düzeyinin hasta güvenliği kültürü üzerine etkisi
Hemşirelikte örgütsel sessizlik düzeyinin hasta güvenliği kültürü üzerine etkisi
  1. Tez No: 488752
  2. Yazar: GÖKÇE ELİF EBİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma ile bir özel hastaneler grubundaki hemşirelerin örgütsel sessizlik düzeyinin hasta güvenliği kültürü üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. İstanbul il sınırları içerisinde bir özel hastaneler grubunda görev yapan en az üç aydır çalışmakta olan ve araştırmayı kabul eden hemşireler bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Eylül 2016 ile Nisan 2017 tarihleri arasında, 90 hemşire ile yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”ve“Hasta Güvenliği Kültürü Anketi”ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ORGANIZATIONAL SILENCE LEVEL OF NURSES ON PATIENT SAFETY CULTURE This study aims to determine the effect of organizational silence level of nurses in a private hospital group on the culture of patient safety. Nurses working in a group of private hospitals located in the provincial borders of Istanbul for at least three months and accepting the research formed the sample of this research. Between September 2016 and April 2017, a face-to-face interview was conducted with 90 nurses. The data of the research were gathered with“Introductory Information Form”,“Organizational Silence Scale”and“Patient Safety Culture Survey”.