Kalite yönetim direktörlerinin bilgi güvenliği farkındalığı:İstanbul ili örneği
Informati̇on securi̇ty awareness of quali̇ty management di̇rectors:İstanbul provi̇nce example
- Tez No: 488754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma kamu hastanelerinde görev yapan kalite yönetim direktörleri ve kalite birim sorumlularının bilgi güvenliği farkındalıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde faaliyet gösteren kamu hastaneler birliğine bağlı 72 hastanenin kalite yönetim direktörleri ve kalite birim sorumluları oluşturmaktadır. Kamu hastaneler birliğine bağlı 6 genel sekreterliğe araştırma izni başvurusu yapılmış ancak 67 hastane için çalışma onayı alınmıştır. Örneklem seçilmemiş, evrende izin verilen hastanelerin tamamına ulaşılmış olup; toplam 87 kişiden veri toplanmıştır. Araştırma Kasım 2016-Ağustos 2017 tarihleri arasında 10 aylık bir sürede tamamlanması için etik kurul izni alınmış sonrasında Aralık 2016- Nisan 2017 tarihleri arasında 5 aylık bir sürede veri toplama süreci tamamlanmıştır. Katılımcılara yüz yüze ve elektronik anket uygulaması uygulanmıştır. Araştırmada veriler kalite direktörlerinin tanımlayıcı özelliklerini belirlemeye yönelik form ve“Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, anova testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kalite yönetim direktörlerin“kişisel verilerin korunması”düzeyinin yüksek;“saldırı ve tehditlere yönelik farkındalık”düzeyinin orta;“bilgi güvenliği farkındalığı genel”düzeyinin orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca bilgi güvenliği farkındalığına yönelik cinsiyet ve meslek grubuna göre farklılıklar bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to determine the awareness of quality Management Directors and quality unit principals who serve in public hospitals. The world of 72 is the quality Management Directors and quality unit principals of the hospital, which is connected to the public hospitals union operating in the province of Istanbul. 6 General Secretaries of public hospitals have been applied for research permits, but 67 hospitals have been approved for work. The sample is not selected, all the hospitals allowed in the universe have been reached; data collected from a total of 87 people. The data collection process has been completed between December 2016-April 2017 in a 5-month period after the research was obtained from November 2016 to August 2017 for completion of a 10-month period. Participants were applied face-to-face and electronic survey application. The data in the research was collected with the form and“Information security awareness Scale”to determine the descriptive characteristics of the quality directors. The data obtained in the study was analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) Windows 22.0 program. As descriptive statistical methods for evaluating data, frequency, percentage, average, standard deviation, T-Test, ANOVA test were used. As a result of the research, the level of“protection of personal data”is high the level of“awareness of attacks and threats”is moderate; It has been determined that the level of“information security awareness”is at the middle level. The survey also found that there were differences according to gender and occupation group in terms of information security awareness.