Sağlık kurumlarında çalışan kalite yönetim direktörlerinin pozitif psikolojik sermayelerinin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of positive psychological capital of quality management directors working in health institutions on organizational commitment and job satisfaction
- Tez No: 975685
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA KEKLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sağlık kurumlarında çalışan kalite yönetim direktörlerinin pozitif psikolojik sermayelerinin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerine olan etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki 2062 kalite yönetim direktörü oluşturmaktadır. Çalışmanın yöntemi nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniğidir. Veri toplama sürecinde, demografik bilgiler, Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği kullanılmış ve 576 kalite yönetim direktörü tarafından cevaplandınlmıştır. Analizler SPSS 22 programında gerçekleştirilmiş; doğrulayıcı faktör analizi, betimsel istatistikler, çoklu korelasyon, doğrusal ve çoklu regresyon ile aracılık etkisi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, doğrulayıcı faktör analizine göre, pozitif psikolojik sermaye genel olarak kabul edilebilir düzeyde uyum göstermekte, örgütsel bağlılık ve iş tatmini bazı indekslerde sınırın altında kalmaktadır. Cinsiyet, eğitim, gelir, meslek grupları, bakanlık kalite değerlendiricisi olma durumlarının pozitif psikolojik sermaye, örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerinde anlamlı farklılık oluşturmadığı, yaş, meslekte çalışma süresi, kalite yönetim direktörü olarak çalışma çalışma süresi ve kurum basamaklarının pozitif psikolojik sermaye üzerinde, yaş, medeni durum ve coğrafi bölgelerin örgütsel bağlılık üzerinde önemli farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Pozitif psikolojik sermayenin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir etkisi olduğu, örgütsel bağlılığın iş tatmini üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir etkisi olduğu saptanmıştır. Yapılan analiz sonucunda pozitif psikolojik sermayenin iş tatmini üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Kurumlar, çalışanlarının pozitif psikolojik sermayesını artıracak programlar geliştirerek örgütsel bağlılığı güçlendirebilirler. Bu durum, çalışanların kuruma olan aidiyet duygusunu destekleyecek ve iş tatminine olumlu yansıyacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the effect of positive psychological capital of quality management directors working in healthcare institutions on organizational commitment and job satisfaction. The population of the research consists of 2062 quality management directors in Turkey. The method of the study is the survey technique, one of the quantitative research methods. During the data collection process, demographic information, Positive Psychological Capital Scale, Organizational Commitment Scale, Job Satisfaction Scale were used and answered by 576 quality management directors. Analyzes were carried out in SPSS 22 program; The mediation effect was applied with confırmatory factor analysis, descriptive statistics, multiple correlation, linear and multiple regression. As a result of the research, according to confırmatory factor analysis, positive psychological capital generally shows an acceptable level of fit, while organizational commitment and job satisfaction remain below the limit in some indices. it has been determined that gender, education, income, occupational groups, and status of being a Ministry quality evaluator do not create a signifıcant difference on positive psychological capital, organizational commitment and job satisfaction, while age, working time in the profession, quality management director working time and institutional levels show signifıcant differences on positive psychological capital, and age, marital status and geographical regions show signifıcant differences on organizational commitment. it was determined that positive psychological capital had a statistically signifıcant and positive effect on organizational commitment and job satisfaction, and organizational commitment had a statistically signifıcant and positive effect on job satisfaction. As a result of the analysis, it was determined that organizational commitment had a mediating role in the effect of positive psychological capital on job satisfaction. Institutions can strengthen organizational commitment by developing programs that will increase the positive psychological capital of their employees. This will support employees' sense of belonging to the organization and will have a positive impact on job satisfaction.