Güngören Toplum Sağlığı Merkezi Sağlıklı Beslenme ve Obezite Polikliniğine başvuran yetişkin obez kadınların beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of community Health Center Güngören Healthy Nutrition and Obesity Cli̇ni̇c obese adults admitted to the nutritional status of women
- Tez No: 488767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Obezite prevelansı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artmaktadır. Modern yaşamın kaçınılmaz sonucu olarak görülen obezite DSÖ tarafından önlem alınması gereken epidemi olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı; Sağlıklı Beslenme ve Obezite polikliniğine başvuran yetişkin obez kadınların beslenme durumunun değerlendirilmesidir. Çalışma Mayıs 2017- Temmuz 2017 tarihleri arasında obezite polikliniğine başvuran 19-64 yaş arası BKİ≥30 kg/m² şartlarına uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü tüm kadınlar üzerinde (144 kadın) yürütülmüştür. Kadınların boy, kilo ve bel çevresi ölçümü yapılmış, obez bireyleri belirlemek için Beden Kütle İndeksi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket kişisel bilgiler, beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümlerin yer aldığı üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan kadınların BKİ ortalaması 35,37±4,78 kg/m²'dir. Kadınların %50'si 1.Derece obezite sınıfında yer almakta iken %18,1'i morbiz obezdir.
Özet (Çeviri)
Obesity prevalence gradually increases all over the world as well as in our country. Obesity is deemed as an inevitable outcome of modern life and considered as an epidemics to be prevented by WHO. The aim of the present study is evaluation of nutrition states of obese women who refers Healthy Nutrition and Obesity polyclinic. The study was conducted on women between 19 and 64 years old with a BMI≥30 kg/m² who referred the polyclinic between May-July 2017(144 women). Body weight, body weight and waist circumference measurements of the women were performed and Body Mass Index was used to detect the obese individuals. The questionnaire used in the research consisted of three main parts including personal information, nutritional habits and anthropometric measurements. Average BMI of the participant women was 35,37±4,78 kg/m². Half of the participants (50%) were at Grade 1 obesity class whereas 18,1% were morbid obese.