Siber suçların ekonomik boyutu: Zonguldak örneği
The economic dimension of cyber crime: The case of Zonguldak
- Tez No: 488783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, İşletme, Economics, Law, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde suç ekonomisinin kapsamı ve hacmi önemli boyutlara ulaşmıştır. Gelişen teknolojiyle birlikte birçok suç türü internet ortamına taşınmıştır. Suçlunun mağdura birebir temas etmesini gerektiren suç çeşitlerinin internet ortamına taşınması suç ekonomisini içerik, kapsam ve boyut olarak genişletmektedir. Her gün artan siber saldırılar, ortaya çıkardıkları ekonomik etkiler nedeniyle kayıt dışı ekonominin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Kredi kartı dolandırıcılığı, banka hesaplarının boşaltılması, kullanıcının bilgisayarındaki verileri şifreleyerek tekrar aynı kullanıcıya satılmasını sağlayan cryptolocker virüsleri, DDOS atakları gibi web siteleri ve e-ticaret sitelerinin kullanımının engellenmesi, casusluk, bilgi kaçakçılığı ve yeni türemiş birçok bilişim suçu bu alana örnek olarak gösterilebilir. Çalışma ile Zonguldak ilinde faaliyet gösteren firmaların siber saldırılar nedeniyle uğradıkları maddi zararların ekonomik boyutunun ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Çalışmada, firma ölçekleri büyüdükçe daha yoğun teknoloji ve bilişim altyapısına ihtiyaç duyulacağı öngörüldüğünden veriler Zonguldak ilinde 20'den fazla personel çalıştıran 336 firmaya TÜİK tarafından anket yöntemi uygulanarak elde edilmiştir. Anket sonuçlarını Ki-Kare Testi, korelasyon tablosu, Çoklu Doğrusal Regresyon ve bağımsız iki grup arası farkların testi (t testi) yöntemleri SPSS programı kullanılarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda firmaların çoğunun saldırılar konusunda yeterli bilgisi olmadığı görülmüştür. Firmaların yarıdan fazlasının marka ya da firma adını taşıyan kurumsal e-posta kullanmadığı kaydedilirken sistemi durduran en etkin saldırıların e-posta ve virüs saldırıları olduğu ve en yüksek maddi kayba yol açan saldırılar olarak gerçekleştiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar çerçevesinde saldırıların tespit ve kaydedilmesini sağlayan yöntemlerin kullanımının artırılması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the scope and volume of the crime economy has reached important dimensions. Along with the developing technology, many crime types have been moved to the internet environment. Moving the types of crimes that require criminals to contact each other in an internet environment expands the crime economy in terms of content, scope and dimension. Increasing daily cyber attacks constitute a significant part of the informal economy because of the economic effects they emerge. Examples include fraudulent credit card fraud, the evacuation of bank accounts, cryptolocker viruses that enable users to sell data to the same user again by encrypting the data on their computer, preventing the use of websites and e-commerce sites such as DDOS attacks, espionage, information trafficking and many new computer crimes. The aim of the study is to reveal the economic dimension of the financial losses of companies operating in the province of Zonguldak due to the cyber attacks. Since the company is expected to require more intensive technology and information infrastructure as the scale of the company grows, 336 firms employing more than 20 personnel in the province of Zonguldak have been obtained by applying the survey method by Turkish Statistical Institute (TSI). The results of the questionnaire were tried to be analyzed using the SPSS program, Chi-Square test, correlation table, Multiple Linear Regression and independent two-group difference test (t test) methods. As a result of the work the majority of the companies did not have enough information about the attacks. While more than half of the companies do not use corporate email with the brand or company name, the most effective attacks that stop the system are email and virus attacks and the result of the attacks that caused the most material loss. It has been seen that the use of methods to detect and record attacks in the framework of these results should be increased.