Edirne ilinde bulunan tekstil satış mağazalarında çalışan bireylerin rekreatif aktivitelere katılımlarına engel olan faktörlerin incelenmesi
Analysing the factors that prevent individuals working in textile commercial outlets from taking part in recreative activities in the northwestern province of Edirne
  1. Tez No: 488808
  2. Yazar: HAYRİ ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde Tekstil ve Hazır Giyim Sektörleri hızla artan insan nüfusu ile birlikte ülkemizin olmazsa olmaz sektörleri arasında yer alan tekstil sektörünün en temel ihtiyacı insan gücü faktörüdür. Tekstil Sektöründe çalışan ve gelecekte çalışmayı hedefleyen ara elemanı, satış temsilcisi, reyon görevlisi, mağaza görevlisi, teknisyeni, mühendisi, fabrika sahiplerine kadar herkesin ortak buluşması gereken tek nokta çalışanın verimliliğine ve çözüm üretmesine yönelik öngörüleridir. Özellikle pratik çözümler; güçlü fikirleri ile sorunları oluşmadan ortadan kaldırır. Bunların sağlanabilmesi için de mutlu çalışanlara ihtiyacımız vardır. Çalışanların mutluluklarını sağlayabilmek ve verimliliklerini en yüksek seviyelere taşıyabilmek adına; işletmelerde çalışanların kullanımına açık olan rekreasyon alanlarının en iyi şekilde dizayn edilmiş ve ergonomik olması gerekmektedir. Bununla birlikte çalışanların işletme içi ve dışı rekreatif aktivitelere katılımlarına engel olan faktörlerin belirlenmesi gerekliliği karşımıza çıkmaktadır. Tekstil sektöründe yer alan çalışanların mutlu ve huzurlu olmalarının bir parçası olarak görünen rekreatif faaliyetler ve bu rekreatif faaliyetlerinin en verimli şekilde uygulanabilmesi işletmeler içerinde yer alan çalışanların performansını en üst seviyeye çıkmasına yardımcı olacaktır. Bu da işletme verimliliğine doğrudan etki sağlayacaktır. Bu çalışma içerisinde“Edirne İlinde Bulunan Tekstil Satış Mağazalarında Çalışan Bireylerin Rekreatif Aktivitelere Katılımlarına Engel Olan Faktörlerin İncelenmesi”başlığı altında Edirne ilinde bulunan Tekstil Satış Mağazaları incelenmiş olup; bu mağazaların çalışanları ile birlikte rekreatif aktivitelere katılıma engel olan faktörlerin ortaya konulmaysına çalışılmış ve işletmelerin çalışanlarının en üst mevkide görev alan çalışanından en temel düzeyde sorumluluk alan çalışanına kadar rekreatif faaliyetlere katılım sıklıklarının arttırılması için yıl boyunca yapılabilecek aktivitelerin, faaliyetlerin, toplantıların, rekreatif faaliyetlerin arttırılmasına yönelik yapılabilecek çalışmalar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Because of the fact that the population in our country is increasing expeditiously textile and ready-made clothing sectors have become inevitable sectors and locomative of the country's exportation. Basic need of textile sector, trying to increase its exportation consequently its presence all around the world, is simply the human force. The only common ground, in term of people (intermadiate staff, store attendent, engineer or even industrialist) who earn their livings from textile sector, should be to find the ways of increasing of employees. Key factor is the happy employees to be succesful in textile sector as can be understood from my views. On behalf of making employees happier and increase their productivty level to the highest point possible, there has to be some places that have ergonomic designs inside the firms. Of course, after doing such a thing, the factors that prevent the employees enter such recreation areas should also be found and swept with no hesitation. Recreational activities in textile industry will surely increase the employees' performance to the highest level. Therefore productivity in workplaces will increase correspondingly. In this study, the importance of recreational activities for all rank indiviual, from eashier to store manager, has been examined and emphasized under the title of“Examining thefactors that prevent indivuals working in commercial textile outlets in Edirne form joining the recreational activities.”