Örgütsel adalet ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki: Bir aile işletmesinde araştırma
The relationship between organizational justice and organizational citizenship behavior: Research at a family firm
- Tez No: 488810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHAN BİLİR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, örgütsel adalet ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle örgütsel adalet kavramı açıklanmış, sonrasında ise örgütsel vatandaşlık davranışı kavramı açıklanmıştır. Daha sonra, gerçekleştirilen literatür taramasına yer verilmiş ve sonrasında aile işletmesi kavramı açıklanmıştır. Son bölümde ise, örgütsel adalet ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkinin araştırılması amacıyla bir aile işletmesinde gerçekleştirilmiş olan araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmanın örneklem grubu için, Tekirdağ ilinde faaliyet göstermekte olan orta büyüklükte bir aile işletmesinde çalışan 27 personel seçilmiştir. Veriler yapılandırılmış görüşme tekniğiyle toplanmış, sonrasında ise betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Ayrıca bir yöneticiyle de işletmenin uygulamalarının öğrenilmesine yönelik görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, katılımcıların büyük bir çoğunluğu örgütsel adalet algısına sahip olduğunu ve örgütsel vatandaşlık davranışı sergilediğini belirtmiştir. Örgütsel adalet algısına sahip olduğunu belirten katılımcılar örgütsel vatandaşlık davranışı gösterdiklerini de belirtirken, örgütsel adalet algısına sahip olmadığını belirten katılımcılar ise uygulamaları adil bulmadıkları için örgütsel vatandaşlık davranışı da göstermediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study researches the relationship between organizational justice and organizational citizenship behavior. In the study, firstly, the concept of organizational justice is explained and then the concept of organizational citizenship behavior is explained. After that, a literature review is presented which has been done and then the concept of family firm is explained. In the final part, a research is presented which has been done at a family firm for research the relationship between organizational justice and organizational citizenship behavior. For the sample group of research, 27 employees were selected which has been working at a medium-sized family firm in Tekirdağ province. The data were collected by structured interview technique and then the data were analyzed by descriptive analysis. Also a meeting was held with a manager to learn the practices of the firm. As a result, the majority of participants said they had organizational justice perception and showed organizational citizenship behavior. Participants who reported that they had have organizational justice perception said they showed organizational citizenship behavior too. Participants who reported that they had not have organizational justice perception said they did not show organizational citizenship behavior because of unfair practices.