Doğal afetlerde gönüllü sağlık yardım örgütleri ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) örneği
Voluntary health aid organizations in natural disasters and as an example of National Medical Rescue Teams (UMKE)
  1. Tez No: 488811
  2. Yazar: HÜSEYİN ALİ YÜZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Health Care Management, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Doğal afetlerde afet yönetimi, oluşacak hasarların asgariye indirilmesini hedeflediğinde her ülkede etkin afet yönetim sistemlerinin oluşturulması gerekir. Etkin bir afet yönetimi için gönüllü yardım kuruluşları toplum taraflarınca oluşturulduğundan, kamusal maliyet gerektirmediğinden önemli yapı taşlarındandır. Doğal afetlerde afetzedelere erişim sonrasında başta tıbbi müdahale ve bakım hizmetlerinin sunulmasının hayati önem taşıması, gönüllü yardım organizasyonları içerisinde sağlık yardımına odaklananların ayrıcalıklı yere sahip olmalarına yol açmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'de kurulan UMKE, eş zamanlı olarak farklı müdahale alanlarını kapsayacak yardım hizmeti vermek amacıyla oluşturulan gönüllü katılıma dayalı bir organizasyondur. Bu çalışmada da ilk olarak UMKE'nin oluşturulma gerekçesiyle birlikte alternatif örnek organizasyonlar incelenmiştir. Ayrıca UMKE'nin doğal afetler açısından en riskli coğrafi bölgeyi oluşturan Marmara Bölgesi illerindeki mevcut etkinlik düzeyi ve Edirne UMKE gönüllülerinin örgüt hakkındaki görüşleri analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında UMKE'nin Marmara Bölgesi'ndeki gönüllülerin uzmanlaşma düzeyi ve sosyal fayda oranları analiz edilmiş, UMKE gönüllülerinde uzmanlaşmanın sadece bir ilde gerçekleşmiş olduğu, meslek gruplarının dengeli bir şekilde dağılmadığı, bu sebeple sosyal fayda ve sosyal fayda kaybının meslek gruplarına göre farklılık tespit edilmiştir. Alan çalışmasındaysa deneklerin Edirne UMKE hakkındaki görüşleriyle ise örgütün faaliyetlerine, üyelerine olan katkılarına, gelişimine ve başarısının arttırılmasına dikkat çektiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As the damages of natural disasters are aimed to be reduced to a minimum, effective disaster management systems should be established in each country. Voluntary aid organizations which are created by the society are important building blocks for effective disaster management because they do not require public cost. The vital importance of providing medical intervention and care services after access to victims in natural disasters leads to the privileged places for those who focus on health care within voluntary aid organizations. UMKE, established in Turkey within this scope, is a voluntary participation-based organization created to provide assistance services simultaneously covering different areas of intervention. In this study, firstly, alternative sample organizations with the reason of forming UMKE have been examined. Besides, the current level of activity in the Marmara region cities which constitute the most risky geographical region in terms of natural disasters and the opinions of Edirne UMKE volunteers about the organization have been analyzed. Within the scope of the study, the level of specialization and social benefit of UMKE volunteers in the Marmara region were analyzed and it was determined that the specialization of UMKE volunteers was realized only on one city, the occupational groups did not distribute in a balanced manner; therefore social benefit and the loss of social benefit differed according to the profession groups. The field study shows that the participants' views on UMKE Edirne paying attention to their activities, their contribution to their membership, their development, and their success.