Kamu hastaneleri birliklerinde çalışan personelin zaman yönetimi becerisinin ölçülmesi
Measurement of time management skills working i̇nthe public hospitals union
  1. Tez No: 488813
  2. Yazar: SEVDA GEZGİNERLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA LORCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Temini ve saklanması paradan daha zor olan zaman, yaşamın en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Zaman kavramı, tüm kurumlar için önemli bir algı olmakla birlikte sağlık kuruluşlarında sürenin sınırlılığı, yaşam ve ölüm arasındaki ince çizginin sadece zamanın uygun kullanımına bağlı olması ve çalışan personelin bu zamanı nasıl kullandıkları ve nasıl algıladıkları çok büyük önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Türk sağlık hizmetlerinin önemli bir birimi olan Edirne Kamu Hastaneleri Birliklerinde çalışan personelin zamanı kullanma becerilerini ölçmektir. Çalışmada, sağlık çalışanlarının zaman kullanımlarında farklılık yaratan demografik özellikler yanında düşülen zaman tuzaklarının da belirlenmesi hedeflemiştir. Zaman yönetimi ile ilgili yapılan çalışmalarda genellikle yönetici sağlık personeli ile görüşülmüş ve diğer sağlık personellerinin de konuya dahil olduğu araştırmalara fazla yer verilmediği anlaşılmıştır. Sadece sağlık yöneticilerini değil diğer sağlık personelini de kapsayan bu çalışmanın ilgili literatüre fayda getireceği düşünülmüştür. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde, zaman ve zaman yönetimi ile ilgili tanım ve kavramlar ele alınmış, ikinci bölümünde, sağlık hizmetinin özellikleri ve sağlık hizmeti sunan hizmet birimleri incelenmiştir. Son bölümde ise olan Edirne Kamu Hastaneleri Birliklerinde çalışanların zaman yönetimleri analiz edilmiştir. Yapılan analizlere göre cinsiyete göre zaman yönetiminde farklılığın ortaya çıkmadığı ancak medeni durum, eğitim ve mesleki deneyime göre ölçek ve alt boyutlarında anlamlı farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca, çalışanların“mükemmeliyetçilik”ve“misafir”tuzağından uzak kalmayı başaramadıkları ancak telefon konuşmaları zaman tuzağından uzak kaldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Time, which is more difficult to make and keep when compared to Money, has been one of the most important elements of life. In addition to individuals' efforts to adapt to the conditions of the day, they have worry for the management of time. The concept of time, perception is an important for all institutions, although the limitations of a period in health-care institutions, the thin line between life and death just in time to be related to the appropriate use of the staff and by how they perceive and how they use this time to very high importance. The importance of this study is to measure the ability of personnel's using the time in Edirne Public Hospitals Units, which is an important unit of Turkish health services. In the study, health workers in the use of demographic characteristics in addition to aimed at the determination of the traps when the difference is subtracted. Time management-related studies are typically the administrator with the medical staff and other health care providers involved in the issue has been discussed in much of the research it is understood that they are not used. This study, which includes not only health administrators but also other health personnel, is thought to be beneficial to the relevant literature. For this purpose, In the first of the study, definitions and concepts related to time and time management are discussed. In the second part, the characteristics of health services facilities and health service units were examined. In the last section of the study, employees' time management was analyzed in Edirne Public Hospital Units. According to the analysis by gender, the difference in time management not to occur, however, marital status, education, and professional experience according to the scale and there were significant differences in the lower dimensions The study also employees of“perfectionism”and“guest”to stay away from the trap failed, but when they determined the phone calls to stay away from the trap.