1950-1960 döneminde Türkiye-ABD ilişkilerinin incelenmesi
Analysis of Turkey-US relations in 1950-1960
  1. Tez No: 488817
  2. Yazar: FURKAN ARDA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR TAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
14 Mayıs 1950'de Türkiye'de 27 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı el değiştirmiş ve Türk Siyasal hayatına 1946 yılında giren Demokrat Parti, 1950 yılındaki seçimlerde oyların büyük çoğunluğunu alarak tek başına iktidar olmuştur. Demokrat Parti İktidara geldiği dönemde Komünizmin tehditlerinden korunmak için Batı ile iş birliğine yönelmiş; özellikle ekonomik anlamda alınan yardımlar ve destekler bir süre sonra Türkiye'nin ekonomisini Batı'ya bağımlı hale getirmiştir. Bu çalışmada, bu bağımlılılığın, dönemin konjonktürü gereği mi yoksa Türkiye kaynaklı siyasi hatalar nedeniyle mi gerçekleştiğini analiz edilmmesi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
On May 14, 1950, the 27-year Republican People's Party changed hands in Turkey and the Democratic Party, which entered Turkish political life in 1946, became the sole ruler by taking the vast majority of votes in the 1950 elections. The Democratic Party turned to the business union with the West to protect itself from the threat of Communism when it was in power; especially in the economic sense, helped support and after a while the economy of Turkey has become dependent on the West. In this study, it is aimed to analyze whether this addiction is due to conjuncture or political mistakes originating from Turkey.