Antik dönemde kadın ve müzik
Women and music in Ancient Greek
- Tez No: 488818
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. IŞIK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışması, MÖ VII. ve IV. yüzyıllar arasında Yunan toplumunda kadının müzik ile ilişkisini ele almaktadır. Genel olarak Yunan kadınının hayatında özellikle dini anlamda müziğin güçlü bir yeri olduğu; Athena, Artemis, Mousa'lar gibi tanrıçaların müzikle olan ilişkisinden görülmektedir. Yapılan çalışmada; aulos, syrinks, lyra, barbitos, phorminks, kithara pandoura, arp, tympanon, krotala ve kumbalon gibi müzik aletlerinin kadınlar tarafından çalındığı görülmüştür. Çok yaygın olarak tanınan Sappho'nun dışında 11 tane kadın ozan olduğu ve Sappho'nun çağdaşları olduğu tespit edilmiştir. Tüm bu veriler antik dönem yazarları ve genellikle vazo resimleriyle belgelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is dealt that with women relation to music in greek society BC 7th and 4th centuries. In general, music has a strong place in the life of the greek women; it's seen from gods' relation to music like Athena, Artemis and Muses. In the study, deals musical instruments such as aulos, syrinx, lyre, barbitos, phorminx, kithara, pandoura, harp, tympanon, krotala and kumbalon were seen to be played by women. Apart from the widely known Sappho, her contemporary 11 female poets have been detected. All these findings are documented by ancient poets and generally vase paintings.