Turkey's rising role in Africa 2002-2016
Türkiye'nin Afrika'daki artan rolü 2002-2016
  1. Tez No: 488832
  2. Yazar: PACİFİQUE MUTIJIMA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ EROĞLU UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, son yıllarda yükselmekte olan Türkiye'nin Afrika ve Ruanda ile olan işbirliğine yönelik Afrika, özelde Ruanda kamuoyunun algısını ekonomik yönden araştırmaktadır. Çalışma, özellikle ekonomik açıdan bu algının nasıl etkilendiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ruanda'da ticaret, sanayi, inşaat, enerji, tarım ve diğer sektörler gibi sektörler içinde Türkiye'nin yaptığı ekonomik faaliyetler, AK Parti'nin 2002 yılında iktidara gelmesinden bu yana artmaktadır. Bu değişimin öncelikli sebebi Ak Parti ile başlayan dış politikanın içerik ve kapsam bakımından genişlemesi. Böylelikle Türkiye ve Afrika ülkeleri bu ilişkiden ekonomik ve siyasi açıdan kazanım sağlamakta, aynı zamanda Türkiye'nin Afrika'ya yardım, yatırım ve insani yardımı ulaşmaktadır. Bu çalışma bu işbirliği alanlarını inceleyerek, Ruanda'daki Türkiye'nin operasyonlarıyla ilgili Ruandalıların algısını ortaya koyarken bu gelişmeleri bütünsel olarak incelemektedir. Çalışma yüz yüze mülakat tekniği ile toplanmış verileri içerik analizi ile analiz etmekte, Afrika-Türkiye güncel ilişkileri konusunda alandan orijinal verileri sunarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study intends to analyse Rwandans' perception towards Turkey's partnership and cooperation with Africa in General and with Rwanda in particular from an economic perspective. The economic activities that Turkey has been doing in Africa particularly in Rwanda within sectors such as trade, industry, construction, energy, agriculture and others have been increasing particularly since the AK Party assumed power in 2002 due to the fact that Turkish foreign policy has gone through a tremendous change both in its content and scope. Actually, both Turkey and African countries benefits from this relation in not only economic and political terms, but also Africa gains aid, investment and humanitarian assistance. By examining these areas of cooperation, this study examines and offers a holistic view of these developments while establishing and demonstrating the Rwandans' perception about Turkey's operations in Rwanda. The study is based on interview data which is analysed by content analysis. Therefore it contributes to the literature by providing original data from the field.