Yaşamı boyunca Sabri Özcan San'ın eğitim, kültür ve siyasi faaliyetleri
Education, culture and political activities of Sabri Özcan San throughout his life
  1. Tez No: 488838
  2. Yazar: MURAT ANDİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN FIRAT SAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sabri Özcan San, 1912 yılında Gümüşhane'de doğmuştur. Rusların I. Dünya Savaşı esnasında 19 Temmuz 1916'da Gümüşhane'yi işgali, kendisinin çocukluk günlerini etkileyen en önemli gelişmelerden birisi olmuştur. Rusların geri çekilmesiyle 1919 yılında eğitim ve öğrenim hayatına başlayan Sabri Özcan San, ilk ve ortaokulu Gümüşhane'de tamamlamış, ardından Trabzon Muallim Mektebi'nden mezun olmasıyla birlikte Gümüşhane'de öğretmenlik mesleğine başlamıştır. 1937 yılında Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü'nde bi yıllık öğrenim görmesiyle birlikte tekrar Gümüşhane'ye gelerek, milletvekili seçildiği 1954 yılına kadar mesleki hayatını icra etmeye devam etmiştir. Sabri Özcan San'ın siyasi faaliyetlerine başlaması 1946 yılında Gümüşhane'den bağımsız milletvekili adayı olarak seçimlere katılmasıyla olmuştur. Kendisi her ne kadar bu seçimlerde başarılı olamasa da 1954 yılında Demokrat Parti'den, 1965 yılında ise Adalet Partisi'nden Gümüşhane milletvekili olarak seçilmiştir. Mesleki ve siyasi çalışmalarının yanı sıra çeşitli kurumlarda ve derneklerde üyelikleride bulunan Sabri Özcan San, milletvekilliği görevinin ardından kaleme aldığı eserleri ile ön planda olmuştur. Emeklilik günlerini Ankara'da yazarlık yaparak geçirmekte olan Sabri Özcan San, 5 Şubat 1997'de vefat etmiş, cenazesi Ankara Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sabri Özcan San was born in Gümüşhane in 1912. During the First World War invasion of Gümüşhane by Russians on July 19, 1916 was one of the most important developments affected his childhood. Sabri Özcan San, who started his education life in 1919 with the retreat of the Russians, completed his primary and secondary school education in Gümüşhane and then started his teaching career in Gümüşhane after graduated from Trabzon Muallim Mektebi. In 1937, after one year education in Gazi Teachers School and Education Institute he came back to Gümüşhane and continued his profession until 1954 when he was elected a member of parliament. Sabri Özcan San's political activities began in 1946 when he participated in the elections as an independent parliamentary candidate from Gümüşhane. Although he was not successful in this election, he was elected Democrat Party parliament member in 1954 and in 1965 he was elected Gümüşhane parliament member from the Justice Party. In addition to his professional and political works, Sabri Özcan San, who had memberships in various institutions and associations, has become a front-runner with his works he wrote after his parliament membership. Sabri Özcan San, who spent his retirement days in Ankara as an author, died on February 5, 1997, and his funeral was buried in Ankara Cebeci Asri Cemetery.