İş etiği kavramı ve Giresun ve Trabzon illerindeki iş etiği yaklaşımlarının karşılaştırılması
Concept of business ethics and business ethics approaches in Giresun and Trabzon
  1. Tez No: 488840
  2. Yazar: TUĞBA ATACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Geçmişi çok eskilere dayanan etik kavramı, günümüzde halen güncelliğini korumaya devam etmektedir. Son yıllarda ise bireyler ve örgütler açısından daha da popüler hale gelen bu kavram özellikle sosyal bilimler için önemi gittikçe artmakta olan bir konu haline gelmiştir. Etik, bireyleri ve toplumları bir arada tutan, bir arada yaşamayı sağlayan normları ve değerleri içinde barındıran bir kavramdır. Bir arada yaşayan insanların görüşleri, inançları, kuralları her ne kadar farklılık gösterse de etik ilkelerin bağlayıcı ve yol gösterici rolü yadsınamaz bir gerçektir. Etiğin bir alt dalı olan iş etiği ise, iş yaşamındaki doğru ve yanlış davranışların temelini oluşturur. İş etiği, toplumda genel kabul görmüş kuralların iş yaşamındaki kurallara yansıma şeklidir. İş yaşamında benimsenen etik ilke ve uygulamalarının bireyler ve gruplar arasındaki farklılıkları dengeleyici bir yönü olmakla birlikte iş yaşamının kalitesini ve verimliliği artırıcı bir etkisi de vardır. İş dünyasında giderek artmakta olan kıyasıya rekabet, yaşanan olumsuzluklar ve etik dışı davranışlar kavrama olan ilginin daha da artmasını sağlamıştır. Bugün ve gelecekte işletmelerin sürdürülebilir ve başarılı olabilmeleri, etik ilkelere bağlı olmakla mümkün olacaktır. Bu araştırma, yöneticilerin etik ve iş etiğine ilişkin tutum ve algılarını ölçmeye yöneliktir. Araştırma Giresun ve Trabzon illerindeki özel sektör işletmelerinden oluşan 100 kişilik bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği bire bir görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Açık uçlu ve kapalı uçlu olmak üzere katılımcılara sorular yöneltilmiştir. Açık uçlu sorulara yönelik içerik analizi yapılmıştır. Kapalı uçlu sorulara ilişkin toplanan veriler ise SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz ve değerlendirme sonucunda, çalışanların iş etiği tutumu ve algısının işletmelerin bulunduğu şehre göre farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The term ethics dating back to old times is still noteworthy and contemporary. In recent years, that term which is getting more popular in terms of individuals and organizations has become an increasingly important subject for especially social sciences. Ethics is a concept that holds individuals and societies together and also contains the norms and values enabling us to live in peace within itself. No matter how different people's opinios, beliefs and rules are in society, the binding and guiding role of ethical principles is an undeniable reality. Business ethics, a sub – branch of ethics, forms the basis of right and wrong behaviours in the business life. Business ethics is reflection of the generally accepted rules in society to the rules in business life. Ethical principles and practices adopted in business life are a balancing factor for the differences between individuals and groups, nonetheless it has an effect that enhances the quality of work life and productivity. Increasing competition, unfavourable conditions and unethical behaviours in business life have increased the interest in the concept more and more. It will be possible for businesses to be sustainable and successful today and in the future by means of the ethical principles. This research aimed at measuring manager's attitudes and perceptions about ethics and business ethics. The research was carried out on a sample of 100 people consisting of private sector enterprises in the provinces of Giresun and Trabzon. As a method of data collection in the research, the questionnaire technique was applied by an individual interwiew method. Participants were asked questions, including open – ended quesitions. The collected data related to the closed – ended questions were analyzed with the SPSS 22.0 package program. As a result of the analysis and evaluation, it was determined that the work ethics attitudes and perceptions of the employees did not differ according to the city where the enterprises were located.