Giresun kenti ve yakın çevresindeki rekreasyon olanaklarının değerlendirilmesi
Evaluation of recreation opportunities in Giresun city and its close surroundings
  1. Tez No: 789137
  2. Yazar: AHMET KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Rekreasyon, insanlığın hayatında tarihten günümüze kadar önemli bir yer tutan, değişen yaşam koşullarına bağlı olarak değişim gösterebilen bir kavramdır. Özellikle kentleşmenin hız kazanmasıyla birlikte, kentlerde yaşayan bireyler için serbest ve boş zamanlarını değerlendirmek için rekreasyon alanlarının ve faaliyetlerinin önemi artmıştır. Kelime anlamı itibariyle yenilenme, yeniden doğuş anlamına gelen rekreasyon, bireylerin motivasyonlarının artmasına, ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı olmalarına fayda sağlamaktadır. Salgın hastalık dönemiyle birlikte bulaş riskini engellemek için uzun süre evde vakit geçirmek, temas, mesafe vb. önemleri, tüm yaş gruplarında uygulanması, rekreasyon faaliyetlerinin hayatımızdaki önemini herkese hatırlatmıştır. Bu çalışma, Giresun kentinde ikamet etmekte olan halkın, rekreasyon algısını belirlemek, rekreasyon tercihlerini ortaya çıkarmak ve belirlenen rekreasyon alanlarının potansiyelini değerlendirmek, yaşanan pandemi sürecinin rekreasyon tercihlerine etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini, kentte ikamet etmekte olan yerel halk oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, objektif veriler elde etmek amacıyla, nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılmış olup mahalle nüfus rakamlarına göre anket uygulaması yapılmıştır. Uygulanan 400 anketten 388 tanesi araştırma kapsamında değerlendirilmeye uygun bulunmuştur. Anketlerden elde edilen veriler, SPSS programıyla analiz edilmiştir. Çalışma, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, rekreasyon kavramı incelenmiş olup tarihsel gelişimi, özellikleri, önemli fonksiyonları, sınıflandırılması, kullanımı ve potansiyeli kavramlarına değinilmiştir. Aynı zamanda rekreasyonel planlama, rekreasyon ve kent kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde, Giresun kenti ve yakın çevresinin genel, doğal çevre, beşeri ve ekonomik özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, kentte insanların en çok tercih ettiği 10 rekreasyon alanı belirlenmiş olup bu alanların özelliklerine ve detaylarına değinilmiştir. Araştırmanın dördüncü ve son bölümünde, kent halkına uygulanan anket verileri incelenmiş olup rekreasyon alanları için uygulanan SWOT analiziyle sonuca varılmıştır. Çalışmanın sonucunda, kent halkının önemli bir kısmının rekreasyon faaliyetlerine katılmayı tercih ettikleri ve bu faaliyetler için kent ve yakın çevresinde yer alan rekreasyon alanlarından, Giresun Kalesi, Giresun Belediyesi Gençlik Merkezi, Kumyalı Cumhuriyet Parkı, Giresun Belediyesi Botanik Parkı ve Giresun Adası'nı en fazla tercih ettikleri belirlenmiştir. Kent halkının önemli oranda bir kısmı il dışına gitmeyi sıklıkla tercih etmektedir. Covid-19 pandemi sürecinin rekreasyon tercihlerini olumsuz olarak etkilemiş olup, alanlarda daha fazla ağaçlık, yeşillik alanlar, bitki ve hayvanların tanıtıldığı bahçeler, tenis kortu, futbol sahası ve basketbol sahası yer almasını istedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recreation is a concept that has an important place in the life of humanity from history to the present and can vary depending on changing living conditions. Especially with the acceleration of urbanization, the importance of recreation areas and activities has increased for individuals living in cities to evaluate their free and leisure time. Recreation, an activity done for enjoyment, provides benefits for individuals to increase their motivation and to be mentally and physically healthy. With the epidemic period, spending time at home for a long time for prevention, contact, distance, etc. The importance of recreation activities in all age groups reminded everyone of the importance of recreational activities in our lives. This study was carried out in order to determine the recreation perception of the people residing in Giresun city, to reveal their recreation preferences, to evaluate the potential of the determined recreation areas, and to determine the effect of the pandemic process on their recreation preferences. The population of the research consists of the local people residing in the city. Within the scope of the research, quantitative research methods were used in order to obtain objective data, and a questionnaire was applied according to the neighborhood population figures. Of the 400 questionnaires administered, 388 were foun suitable for evaluaiton within the scope of the research. The data obtained from the questionnaires were analyzed with the SPSS program. The study consists of four main parts. In the first chapter, the concept of recreation is examined and its historical development, features, important functions, classification, use and potential concepts are mentioned. At the same time, recreational planning, recreation and urban concepts are explained. In the second part, the general characteristics of Giresun city and its surroundings were evaluated in terms of natural environmental characteristics and human and economic characteristics. In the third chapter, the 10 most preferred recreation areas in the city were determined and the characteristics and details of these areas were mentioned. In the fourth and last part of the research, the survey data applied to the people of the city were examined and a conclusion was reached with the SWOT analysis applied for the recreation areas. As a result of the study, Giresun Castle, Giresun Municipality Youth Center, Kumyalı Cumhuriyet Park, Giresun Municipality Botanical Park and Giresun Island are the most preferred recreation areas where a significant part of the city people prefer to participate in recreational activities and for these activities. They have been determined. A significant portion of the urban population often prefers to go out of the province. It has been determined that the Covid-19 pandemic process has negatively affected recreation preferences, and it has been determined that they want more woodland, green areas, gardens where plants and animals are introduced, tennis courts, football fields and basketball courts in the areas.