Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarında etik algı ölçülmesine yönelik bir araştırma: 5174 Sayılı Kanunla kurulmuş Odalar ve Borsalar örneği
A research intended for measuring the ethical perceptions of public professional organisations: Example of chambers and Commodity Exchanges Established by the Law Number 5174
  1. Tez No: 554589
  2. Yazar: İBRAHİM ATİKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KARAVARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma ile; 5174 sayılı Kanunla kurulmuş kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan Oda ve Borsalarda etik algısının ne düzeyde olduğunun belirlenmesine yönelik analizler yapılmıştır. Bununla birlikte araştırmada etik algısı ve alt boyutları Oda ve Borsaların demografik özelliklerine göre karşılaştırılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, etik kavramı ve etik türleri, ahlak kavramı ve etik kavramının ahlak, hukuk, din kavramlarıyla olan ilişkisine yer verilmiştir. İkinci bölümde, kamu yönetimi etiği kavramı ve Türkiye'de kamu yönetimi etiği konusundaki gelişmeler incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve 5174 sayılı Kanunla kurulmuş Oda ve Borsalar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Son bölümünde ise, TOBB'a bağlı olarak faaliyet gösteren ve çalışmanın örneklemini oluşturan 219 Oda ve Borsa yöneticisinden toplanan verilere yer verilmiştir. Veri toplama aracı olarak 2 bölümden oluşan bir elektronik anket formundan yararlanılmıştır. Anket formları araştırmanın evrenini oluşturan Oda ve Borsa yöneticilerine e-posta ile gönderilmiştir. Anket formunun birinci bölümü Oda ve Borsaların demografik bilgilerinden, ikinci bölüm ise Pelletier & Bligh (2006) tarfından hazırlanan Etik İklim Algısı ölçek sorularından oluşmaktadır.Anket formu ile toplanan veriler SPSS 21.0 programında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular, katılımcıların etik algılarının, etik farkındalıklarının ve etik liderliğe ilişkin algılarının yüksek düzeyde olduğunu, etik uygulamaların etkinliğine ilişkin algılarının ise kararsız düzeyde kaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the level of the ethical perceptions of the Chambers and Commodity Exchanges, which are public professional organisations and have been established by the Law Number 5174, is examined and ethical perceptions of Chambers and Commodity Exchanges are compared according to their demographical features. The first chapter of the research includes the literature research about definition and types of ethics, definition of morality, the relations between ethics, morality, law and religions. The second chapter includes conception of ethics in public administration and developments about ethics in Turkish public administration system. In the third chapter of the research, public professional organisations, The Union of Turkish Chambers and Commodity Exchanges (TOBB) and the Chambers and Commodity Exchanges which have been established by the Law Number 5174 are examined in detail. The datas of the research which have been collected from 219 executives of Chambers and Commodity Exchanges are included in the last chapter of the research. An electronic questionnarie form comprised of two parts has been used and sent to the target population of the research via e-mail. The first part of the questionnarie form consists of demographic information of the Chambers and Commodity Exchanges and the Perception of Ethical Climate Scale of Pelletier & Bligh (2006) is in the second part. The datas gathered from the questionnarie forms have been analysed with SPSS 21.0 program. The research findings indicate that the level of ethical perceptions, ethical awareness and ethical leadership perceptions of participants are high, but the level of the perceptions of the participants about effectiveness of ethical inplementations are neutral.