Sivas Eyaleti Yıldızeli Kazası Yıldız Karyesine ait 14945 nolu Temettuat Defterinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
The transcription and evaluation of tax register (Temettuat Defteri) with number of 14945 belonging to Yıldız Village of Yıldıeli District of Sivas province
- Tez No: 488863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATA YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmada Yıldızeli kazası Yıldız karyesine ait 1844-1845 tarihinde kaydı tutulan 14945 nolu Temettuat Defteri kullanılarak bahsi geçen mahallin sosyo-kültürel ve ekonomik yapısının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu nedenle, söz konusu araştırmanın kapsamı Yıldız karyesi Temettuat Defteri ile sınırlı tutulmayıp Yıldızeli kazasının kısa bir tarihi, coğrafi konumu, iklim ve bitki örtüsünün yanı sıra Osmanlı Devleti'nin Tanzimat öncesi ve Tanzimat dönemi vergi sistemi ile temettuat defterlerinin tutulması süreci hakkında da bilgi verilmeye çalışıldı. Kullanılan kaynakların bu alanın öncüleri olan önemli ve tanınmış isimlerin olmasına dikkat edildi ve çalışmanın benzer tezler ile desteklenmesi için çaba sarf edildi. Yapılan çalışmada ulaşılan önemli sonuçlar şunlar oldu: Yıldız karyesi tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun bir şekilde yapıldığı bir köydür. Her haneye önemli oranda tarla, gelir ve hayvan düşmektedir. Köyde yerleşik hiçbir gayrimüslim bulunmamaktadır. Yıldız karyesi Temettuat Defteri o günkü Osmanlı Devleti'nin yerleşik yapısını çok iyi yansıtan örneklerden birini teşkil etmektedir. Özetlemek gerekirse, Sivas eyaletine tabi Yıldızeli kazasının Yıldız karyesinin sosyo-ekonomik yapısı 1844-1845 tarihli 14945 nolu Temettuat Defterine göre halkının tamamı müslüman olup“köylü ekonomisi”hakim olan tipik bir 19. yüzyıl Osmanlı yerleşim bölgesidir. Diğer bir kısım köylerden kısmen farkı hem hayvancılığın hem de tarımın bir arada yoğun bir şekilde yapılıyor olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the socio-cultural demographic and economic structure of Yıldız village by using Tax Register with number of 14945 which was registered in 1844-1845. For this reason, the scope of this research was not limited to Yıldız village's Tax Register, but it was tried to be informed about the short history of Yıldızeli district, its geographical position, climate and plant cover. Additionally, the Ottoman Empire's pre-Tanzimat and Tanzimat period taxation system and process of tax registers' keeping was tried to be explained. It has been noted that the sources used were important and well-known names that are the pioneers of this field, and the study was strived to be supported with similar dissertations. The significant results that was achieved in this study are as follows: Yıldız village is a village where agriculture and animal husbandry activities are done intensively. There are no any non-muslims settled in the village. Every household has a significant number of animals, land and incomes. Yıldız village's tax register constitutes one of the best examples which have reflected the residence structure of the Ottoman Empire. In brief, the socio-economic structure of Yıldız village is a typical 19th century Ottoman settlement area whose entire population is Muslim and“peasant economy”prevails according to the tax register with number of 14945 and dated in 1844-1845. Its partly difference from other villages is that both livestock and agricultural acitivities are being done together intensively in Yıldız village