Milli Kütüphane 06 mil yz. a 1694 numaralı mecmua (Transkripsiyonlu metin-inceleme)
National Library of Turkey periodical numbered 06 mil yz. a 1694 (Transcriptional text- examination)
  1. Tez No: 488866
  2. Yazar: GÖNÜL DELİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Derleyicinin zevkine göre oluşan mecmuaların edebiyatımız için değeri büyüktür. Yapılan çalışmalarla beraber mecmuaların, Türk edebiyatı tarihi için önemi daha da iyi anlaşılmıştır. Yapılacak yeni çalışmalarla mecmuaların edebiyat tarihimize sağladığı katkı da artacaktır. Bu çalışmamızda Ankara Milli Kütüphane Milli Yazmalar Koleksiyonunda 06 Mil Yz A 1694'te kayıtlı olan mecmua incelenmiştir. 55 varaktan oluşan mecmua, 15 ve 16. yüzyılda yaşamış şairlerin şiirlerine yer verir. Mecmuanın içerisinde Türkçe bölümlerin transkripsiyonlu metni verilirken Farsça kısımlar ise bu çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmamızda mecmua kavramı ve mecmuanın önemi hakkında bilgi verilip mecmuanın genel özelliklerine değinilmiştir. Mecmua metni hazırlanırken izlenilen yöntemlerden bahsedilmiştir. Mecmuada yer alan şairler ile ilgili kısa biyografiler yazılıp MESTAP örnek alınarak tablolar oluşturulmuştur. Sonuç kısmında ise metin ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The formation of journals are—much to the delight of their compliers—invaluable to Turkish literature. In recent years, journals have come to hold immense value together with the research that has been done on them. Journals are a respectable resource both for accessing new information as well as for filling in gaps in information. In this paper, Journal 06 Mil Yz. A 1694 from Ankara National Library Manuscripts Collection. This journal, which is comprised of 55 individual folios, contains the works of 15th and 16th century poets. As sections of this journal are written in Persian, only their transcribed and translated Turkish versions have been given. In this study, the concept of the journals alongside information about their importance and characteristics are touched upon. The methods observed in terms of how the journal was put together are also mentioned. Using MESTAP as a point of reference, short biographies of the poets featured in the journal have been written and collected into a table. An overall evaluation of the journal has been provided in the concluding chapter.