Mecmū'a-i Eş'ār (Milli Kütüphane 06 mil yz a 715) inceleme-metin
Mecmû'a-i̇ Eş'âr (National Library 06 mi̇l yz a 715) review-text
  1. Tez No: 911983
  2. Yazar: SERAP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN SAMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 810
Özet
MECMÛ'A-İ EŞ'ÂR (MİLLİ KÜTÜPHANE 06 MİL YZ A 715) İNCELEME-METİN Çalışmamıza konu olan eser, Milli Kütüphane'de Yazma Eserler Koleksiyonu'nda kayıtlı olan 06 Mil Yz A 715 numaralı şiir mecmû'asıdır. Çalışma çeşitli şairlerin şiirlerine yer verilerek bir araya getirilmiştir. Milli Kütüphane katolog bilgilerine göre mecmû'a suyolu filigranlı, sırtı kahverengi meşin 198 mm boy ve 130 mm eninde 143 varaktan oluşmaktadır. Mecmû'anın müstensihi hakkında her hangi bir bilgi mevcut değildir. Milli Kütüphane Katalog bilgisinde 1962 yılında Ali Kocak Esen'den satın alındığı kaydı vardır. Çalışmamızda, mecmû'a hakkında genel tanıtım yapıldıktan sonra mecmû'anın transkripsiyonlu metni verilmiştir. Mecmû'a'nın mürettibi belli değildir ve mecmû'ada tertip tarihine dair herhangi bir kayıt yer almamaktadır. Mecmû'a'da XV.-XVI. ve XVII. yüzyıllara ait şairlerin şiirlerinin yer alması mecmû'a'nın tertip tarihinin XVIII. yüzyıldan sonra olduğunu göstermektedir. Ayrıca mecmû'ada şiiri bulunan 17. yüzyıl şairi Fethî'nin ölüm tarihinin 1694-96 yılları arasında olması ve mecmû'ada Mecdî mahlaslı şairin şiirinin 16. yüzyıl şairi Edirneli Mecdî divanında yer almaması bu şiirin 17. yüzyıl Mecdî mahlaslı şaire ait olabileceğini göstermektedir. 17. yüzyıl şairi Mecdî'nin 1716 yılında vefat etmesi mecmû'a'nın tertip tarihinin XVIII. yüzyıldan sonra olduğunu kanıtlamaktadır. Ayrıca çeşitli nazım şekillerinde şiirlerin bulunduğu 143 varaklık mecmû'ada toplamda 810 şiir bulunmaktadır. Ayrıca mecmû'ada neşredilmiş divanı olan 57 şair dîvânı olmayan 103 şair mevcuttur. Mecmû'adaki şiirler şairlerin yayımlanmış divanlarıyla mukayese edilerek okunmuş ve farklılıklar dipnotta gösterilmiştir. Mecmû'ada en fazla şiir Necātì'ye aittir. Şiirler harici tarihi metin ve latife yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
MECMÛ'A-İ EŞ'ÂR (NATIONAL LIBRARY 06 MİL YZ A 715) REVIEW-TEXT The work subject to our study is the poetry journal numbered 06 Mil Yz A 715 registered in the Manuscripts Collection of the National Library. The work has been brought together by including poems by various poets. According to the National Library catalog information, the journal consists of 143 leaves with a waterway watermark, brown leather spine, 198 mm long and 130 mm wide. There is no information about the scribe of the journal. The National Library catalog information records that it was purchased from Ali Kocak Esen in 1962. In our study, after a general introduction about the journal, the transcribed text of the journal is given. The editor of the journal is unknown and there is no record about the date of organization of the journal. The journal contains 15th, 16th and 17th century manuscripts. The fact that the poems of poets from centuries are included in the journal shows that the date of composition of the journal is after the 18th century. In addition, the fact that the date of death of the 17th century poet Fethî, whose poem is included in the journal, is between 1694-96 and the fact that the poem of the poet with the pen name Mecdi in the journal is not included in the divan of the 16th century poet Mecdi from Edirne shows that this poem may belong to the 17th century poet with the pen name Mecdi. The fact that the 17th century poet Mecdi died in 1716 proves that the date of composition of the journal is after the 18th century. In addition, there are a total of 810 poems in the journal consisting of 143 leaves containing poems in various verse forms. In addition, there are 57 poets with a divan published in the journal and 103 poets without a divan. The poems in the journal were read in comparison with the published divans of the poets and the differences were indicated in the footnotes. The most poems in the journal belong to Necātì. In addition to the poems, there are historical texts and jokes.