Örgütsel bağlılık, örgütsel adalet ve yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Bir uygulama
Examining the relationships among organizational commitment, organizational justice and life satisfaction: An application
- Tez No: 488865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KARAVARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı örgütsel davranış literatüründe önemli bir yere sahip olan örgütsel bağlılık, örgütsel adalet ve yaşam doyumu arasındaki ilişkileri incelemektir. Ayrıca çalışmada örgütsel bağlılık, örgütsel adalet ve yaşam doyumu boyutlarının demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği de araştırılmıştır. Araştırma, Giresun Belediyesinde gerçekleştirilmiş ve araştırma kapsamında 122 işgörene ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, 4 bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde kişisel bilgi formu, ikinci bölümünde örgütsel bağlılık ölçeği, üçüncü bölümünde örgütsel adalet ölçeği ve son bölümünde ise yaşam doyumu ölçeği bulunmaktadır. Anket formu ile elde edilen veriler SPSS 17.0 istatistik paket programında analiz edilmiş ve elde edilen bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship among organizatioanal commitment, organizational justice and life satisfaction which have key positions in the organizational behaviour literature. Also whether the dimensions of organizational commitment, organizational justice and life satisfaction differs according to demographic features has been searched in the study. The study has been carried out in Giresun Municipality and has been reached to 122 employees. The questionnaire form comprised of four part has used in study as a data collection tool. There is a personal information form in the first part of the questionnaire form, a organizational commitment scale in the second part, a organizational justice scale in the third part and a life satisfaction scale in the final part. Datas gathered with the questionnaire form has been analysed in SPSS 17.0 istatistic packet programme and the finding gathered has been submitted.