Çınar ve Giresun Çınar dergisi üzerinde bir inceleme
A study on Çinar and Giresun Çınar magazine
- Tez No: 488874
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATEM TÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Giresun Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çınar ve Giresun Çınar dergileri edebiyat, sanat ve çevre dergisidir. Giresun'da çıksa da tüm ülkede edebî çevrelerde etki yapmıştır. Çınar dergisinin ilk sayısı Eylül-Ekim 1997'de, Giresun Çınar'ın son sayısı Eylül-Ekim2001'de yayınlanmıştır. Dergi toplam 18 sayı yayınlanmıştır. Dergide Giresun'daki edebî faaliyetler, şiirler, hikâyeler, deneme, makale, anı gibi edebî türlerde yazılar, Giresun tarihi, kültürü ve folkloru hakkında yazılar, çevre yazıları ve tercümeler yer alır. Bu çalışmada, Çınar ve Giresun Çınar dergilerinin yayın süreci, şekil özellikleri, kimlik bilgileri, yayın politikası, yazar kadrosu ve edebî faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Dergideki bütün yazıların açıklamalı dizini yapılmıştır. Bu yazılar; sayılarına, yazar adına, tür ve konularına, göre ayrılmıştır. Çalışmamızda ayrıca Giresun'un Cumhuriyet dönemi içindeki edebî yeri ve Giresun'daki edebî etkinlikler de ortaya çıkarılmıştır. Anahtar kelime: Çınar, Giresun Çınar, Edebiyat, Giresun, Giresun edebiyat
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Çınar and Giresun Çınar magazines are literature, art and environment magazines. Although it was published in Giresun, it had an impact on the whole country and literary circles. The first issue of Çınar magazine was September-October 1997. The last issue of Giresun Çınar published September-October 2001. The journal was published 18 issues. The journal includes the literary activities in Giresun, poems, stories, essays, memories, Giresun's history, culture, traditional dance writings, environmental writings and translations. In this study, it was informed about Çınar and Giresun Çınar magazines' publishing process, figure features, identity information, publishing policy, writer cadre and literary activities. All the writings in the magazine have been made in the descriptive index. These writings are separated by numbers, by author name, by genre, and by subject. Our work has also revealed the literary place of Giresun in the republican period and literary activities in Giresun. Keyword: Çınar, Giresun Çınar, Literature, Giresun, Giresun literature