Yönelişler dergisi üzerine bir inceleme
A study on Yönelişler magazine
- Tez No: 488875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMİNE BİLGEHAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yönelişler, Nisan 1981 ve Aralık 1990 yılları arasında 53 sayı yayınlanan kültür ve sanat dergisidir. Ebubekir Eroğlu, Ahmet Yücel ve Adnan Tekşen öncülüğünde kurulan Yönelişler, dönemin önde gelen dergilerinden biri olarak adından söz ettirir. Dergide, başta şiir olmak üzere hikâye ve deneme gibi diğer edebi türlere, edebiyat, kültür, sanat, düşünce ve eleştiri yazılarına yer verilir. 12 Eylül darbesi, toplumda olduğu gibi edebiyat ortamında da birtakım değişimlere yol açar. Yönelişler, 1980 sonrası dönemde özellikle şiirde meydana gelen değişimlerin ve yeni arayışların merkezlerinden biri haline gelir. Şiirde ideolojik söyleme karşı olan Yönelişler, dönemin yaygın şiir anlayışına uygun eserler yanında şiir sanatı üzerine de düşünen bir dergidir. Genç bir yazar kadrosuna sahip olan dergi, edindiği misyon gereği, genç şairler için bir şiir okulu görevi üstlenerek birçok ismin yetişmesine katkıda bulunur. Bu çalışmada Yönelişler dergisi genel itibariyle tanıtılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda derginin yayın süreci, şekil ve görsel özellikleri, yayın politikası, yazar kadrosu ve edebi faaliyetleri hakkında bilgi verilmiş, şiir anlayışına yönelik tespitlerde bulunulmuş ve dergideki yazılardan derginin sayılarına ve yazar adlarına göre bir dizin oluşturulmuştur. Bir kültür ve sanat dergisi olarak Yönelişler'in kültüre, sanata ve edebî faaliyetlere önem verdiği, dönemine duyarsız kalmadığı, özgün bir şiiri ve şiir anlayışını amaçladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Yönelişler is a culture and art magazine which was published 53 issues between years April 1983 and December 1990. The Yönelişler Magazine which was grounded by the leadreship of Ebubekir Eroğlu, Ahmet Yücel and Adnan Tekşen, made an indelible impression by being one of the outstanding magazines of it's term. The magazine allows for especially poems and other literary genres like stories, essays, literature, culture, arts, remarks and critics. September 12th Coup sets forward some changes both in the community and the literature field as well. Yönelişler, becomes the center of new pursuits and changes especially in poetry after the 1980 period. Yönelişler which was against the ideologic expressios in poetry was a magazine contemplating on the art of poetry besides publishing works matching the widespread perception of poetry of its term. The magazine having a young writer staff, as a matter of its obtained mission, undertakes the role of being a school for young poets and contributes to the growth of many names. By this study it is aimed to introduce Yönelişler Magazine in broad strokes. In this context, some information was given about the publication process, form and visual qualifications, editorial policy,staff and literary activities of it , made some determinations about it's perception of poetry and indexed according to author names ,issues and writings in the magazine. It was observed that as a culture and arts magazine Yönelişler attached importance on art and literature activities, was not deaf to it's era and aimed a unique poetry and concept of poetry.