Kapasite alanları: Bağlamada el ile çalma
Capacity areas based on performance: Techniques of the bağlama played without plectrum
  1. Tez No: 488889
  2. Yazar: FARUK ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BELMA KURTİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
KAPASİTE ALANLARI: BAĞLAMADA EL İLE ÇALMA Bu çalışma, Türkiye'de halk müziği içerisinde önemli bir temsiliyet kazanmış bağlama çalgısının, icra eden kişi doğrultusunda nasıl şekillendiğine yönelik bir anlama niyeti taşımaktadır. Durumu irdeleyebilmek için de bağlama çalgısının icra modellerinden biri olan el ile çalma tekniği seçilip, tekniği kullanan icracıların, performans kapasitelerini oluşturan katmanların ilişkisel bir bütünlüğü var mıdır sorusu üzerinden şekillendirilmek istenmiştir. Genelde makro bir bakış açısına sahip olan kapasite tanımı, el ile çalma tekniğini sunan kişiler incelenerek bir kavramlar bütününe dönüşmüştür. Bu çalışma sayesinde, performansı meydana getiren katmanlara daha mikro ölçekte yaklaşılmış ve performansın ne olduğundan çok, nasıl oluştuğuna dair mikro bir perspektif sunma imkânı tanınmıştır.
Özet (Çeviri)
CAPACITY AREAS BASED ON PERFORMANCE: TECHNIQUES OF THE BAĞLAMA PLAYED WITHOUT PLECTRUM In this study, it is desired to select one of the playing models of the bağlama instrument, techniques of the bağlama without plectrum, and to design the players using this technique through the question of whether there is a relational integrity of the layers constituting the performance capacities.The definition of capacity, which generally has a macro view, has turned into a whole of concepts by examining the people who present techniques of the bağlama without plectrum. Through this work, the layers bringing performance to the stage have been approached at a more micro scale, giving the opportunity to present a micro perspective on how performance is rather than what it is.