2002-2015 yılları arasında Türkiye'nin İsraı̇l ı̇le tı̇carı̇ ı̇lı̇şkı̇lerı̇ ve ekonomı̇ polı̇tı̇k analı̇zı̇
Trade relations between Turkey and İsrael and economic policy analysis between 2002-2015
- Tez No: 488888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İsrail'in kurulduğu dönemden bu yana Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkiler, inişli-çıkışlı bir şekilde olmuştur. 2002-2015 yılları arasında Türkiye'nin İsrail'le ticari ilişkilerinin ekonomik ve politik açıdan analiz edilmesi, bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amacın gerçekleşmesi için literatür taraması yöntemi kullanılarak Türkiye ve İsrail'in ticari verilerinden faydalanılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre 2002-2015 yılları arasında Türkiye ve İsrail arasındaki ticaret hacmi düzenli bir şekilde artış göstermektedir. Ticaret dengesi bakımından ulaşılan sonuçlara göre Türkiye dış ticaret fazlası veren taraftır. İlgili dönemde Türkiye ve İsrail'in pek çok siyasi gerilim yaşamasına karşın ticari açıdan ilişkilerin olumlu yönde ilerlemesi, ekonomik fayda elde etmenin siyasi gerginliklere karşı baskın olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since Israel was founded, relations between Turkey and Israel have been bumpy. The economic and political analysis of Turkey's commercial relations with Israel from 2002 to 2015 constitutes the main objective of this work. In order to achieve this purpose, the commercial data of Turkey and Israel were utilized by using the literature search method. According to the results of the study, between 2002 and 2015 the trade volume between Turkey and Israel has been steadily increasing. According to the results achieved in terms of trade balance, Turkey is the party that gives more foreign trade. Despite the fact that Turkey and Israel have experienced many political tensions in the period concerned, the fact that commercial relations have progressed positively shows that obtaining economic benefit is the dominant force against political tensions.